Ayak mantarına bitkisel çözüm

Ayak mantarına bitkisel çözüm.22351
  • Giriş : 23.03.2008 / 10:04:00

Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOP) Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Önal, 3 yıl süren çalışmaları sonucu ceviz yaprağı, portakal kabuğu ve dut kullanarak ayak mantarı tedavisi için bitkisel bir karışımdan ilaç üretti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Kimya bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Adem Önal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitenin Doğal Boyalar Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Bölümü kimya olduğu için araştırma yaparken ceviz yaprağının antifungal etki göstermesi üzerine ayak mantarında iyileştirme etkisi olduğunu öğrendiğini ifade eden Prof. Dr. Önal, ''Daha sonra, ceviz yaprağı, portakal kabuğu ve dut kullanarak ayak mantarı tedavisinde kullanılan bitkisel karışımı elde ettik ve bunu test ettik'' diye konuştu.

Bu karışımı üniversitede ayak mantarı olan arkadaşlarına verdiklerini ve hepsinin kullandığını anlatan Prof. Dr. Önal, ''Yüzde yüz başarı elde ettik. İlk önce biz bunu toz halinde üretiyorduk. Başarılı olduktan sonra pomat üretimini gerçekleştirdik'' dedi.

-''FUNGOP İSMİ İLE ÜRETİME GEÇECEĞİZ''-

İstanbul'da bir firma ile anlaşarak ''Fungop'' ismi ile ilacın üretimine geçeceklerini kaydeden Prof. Dr. Önal, şöyle konuştu:

''İlacımızın 'Fungop' isminde olmasının nedeni 'fun' mantarın kısaltılması, 'Gop' ise üniversitemizin kısaltılması. Fungop için Sağlık Bakanlığı'ndan gerekli izinlerimizi aldık. Biz bu ilacı, tamamen çöpe attığımız ceviz yaprağı, portakal kabuğu ve duttan elde ediyoruz. Bizim bu çalışmamız sonucu portakal kabukları ve ceviz yaprakları heba olmaktan kurtulacak.''

-''HİÇ BİR KATKI MADDESİ VE YAN ETKİSİ YOK''-

Ayak mantarının tedavisi zor bir hastalık olduğunu ifade eden Prof. Dr. Önal, ''Piyasada çok sayıda mantar ilacı var ama bu bizim yaptığımız tamamen doğal. Hiçbir katkı maddesi ve yan etkisi yok. Kullananlarda yüzde yüz oranda başarı sağladı'' diye konuştu.

Mantarın nemli ortamları sevdiğini, kesinlikle ayak nemliyken çorap giyilmemesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Önal, şunları kaydetti:

''Biz ilacı 20 YTL karşılığında şu an satıyoruz. İlacın üretimi için yaklaşık olarak 3 yıllık bir çalışmamın sonucunda meyvelerini aldık. Üniversitede ve Tokat'ın değişik yerlerine verdiğim mantar ilacını kullananların memnuniyetlerini ifade etmesi benim açımdan çok önemli. Bunları duydukça çok mutlu oluyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious