Ayakkabı sanayi ihracatı umut verici

Ayakkabı sanayi ihracatı umut verici.12012
  • Giriş : 23.10.2008 / 20:37:00
  • Güncelleme : 23.10.2008 / 20:49:34

Bakan Tüzmen, ayakkabı sanayi sektörünün ihracatının bir milyar doları geçtiğini belirterek,önümüzdeki dönemde bunun daha hızlı bir şekilde artacağını düşündüğünü bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarının açılışında konuşan Tüzmen, krizin konuşulduğu bir ortamda böylesine bir dinamizmi yaşattıkları için fuarı düzenleyen kuruluşların temsilcilerine teşekkür ederek, "Gerçek Türkiye bu... Fuarın 40'ıncısının düzenlemesi çok önemi nice 40 yıllara" dedi.

Tüzmen, deri-ayakkabı sanayi sektörünün ihracatının 1 milyar doların üzerinde bulunduğunu ifade ederek, önümüzdeki dönemde bunun daha da hızlı bir şekilde artacağın düşündüğünü, sektörün ihracatındaki artış trendinin devam ettiğini bu artış trendin sürdürülmesinin ayrı bir başarı hikayesi olduğunu kaydetti.

Türkiye'de ilk defa ara eleman yetiştirme konusunda ayakkabı sektörünün öncülük yaptığını hatırlatan Tüzmen, bu çalışmalarda artık teknik liseden yüksek okul aşamasına gelindiğini bildirdi.

Kürşad Tüzmen, "Şimdi biz Fatih'in o zamanki deri sektörü üzerine verdiği talimatlarla buralara kadar gelmişiz. Ticaretin nasıl yapılması gerektiğini ve o zamanki fermanlarıyla buraya gelmişiz. Biz öyle bir nesilden geliyoruz" şeklinde konuştu.

Ayakkabı sektörüne ayrı bir önem verdiklerini ifade eden Tüzmen, sektörün bu seviyeye gelmesi dünya markaları arasında yer almasının firmaların gösterdiği çalışma ve başarının bir sonucu olduğunu, elbirliğiyle ihracatı ve üretimi artırarak yollarına devam edeceklerini söyledi.

-KRİZDEN KORUNMANIN YOLU...

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş da küresel mali krizin dünyayı derinden etkilediği ve Türkiye'yi de etkisi altına almaya başladığı bu dönemde bu tür fuarların düzenlenmesinin son derece anlamlı bulduğunu kaydetti.

Yalçıntaş, krizlerden korunmanın yolunun krizden kaçmak değil inadına ve ısrarla üretimi ve ticareti destekleyen, canlandıran böylesi fuarlardan geçtiğini ifade etti.

Türklerde "Dost başa düşman ayağa bakar" diye bir ata sözü bulunduğunu hatırlatan Yalçıntaş, şunları kaydetti:

"Bu fuara geldikten ve ayakkabı sektörünün gelişimini, ekonomimiz için ifade ettiği anlamı gördükten sonra bu sözün değişmesi gerektiğine inanıyorum. Dostlarımız her daim ayağımıza bakmalı. Bakmalı ki ayakkabı sektöründe modadan üretim kalitesine katettiğimiz mesafeyi görsün, sektörün rekabetçi yapısını ve üretim kapasitesi hakkında bir fikir sahibi olsun."

Konuşmaların ardından beraberindekilerle fuarın açılışını yapan Bakan Tüzmen, bazı stantları ziyaret etti.

Verilen bilgiye göre, yerli ve yabancı 255 firmanın katıldığı fuarda deri ve suni deri üreticileri ile yan sanayi, taban, kimya ve makine üreticileri yer alıyor.

40. Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı 26 Ekim Pazar günü sona erecek.

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*