Ayakkabıcılar Çin mallarıyla tanıtımla mücadele edecek

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Çin'den yapılan ithalat yüzünden büyük sıkıntılar yaşayan ayakkabı sektörü, bunu aşmak için çeşitli yollar arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneğ (EGEAYSAD) ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) yönetim kurulu üyeleri, sektörün sıkıntılarını anlatmak için basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan EGEAYSAD Başkanı Celal Sezerler, sanayinin diğer alanlarında olduğu gibi ayakkabı sektöründe de Çin'den yapılan ithalat sebebiyle büyük sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Çin'e karşı sektörün istediği kota talebinin uygulamaya konulmadığını belirten Sezerler, bu konuyu gündemde tutmak istemediklerini bildirdi. Çin'in dünya ekonomilerini etkilediğine ve bu gerçekle yaşamak zorunda olduklarına dikkat çeken Sezerler, bu mallara karşı tüketicileri bilgilendirerek mücadele edeceklerini ifade etti.

Türk ayakkabı sektörünün iç piyasada da imajını güçlendirmesi gerektiğini ifade eden Sezerler, İzmir'de Temmuz ayında düzenlenecek Ayakkabı Fuarı'nda çeşitli tanıtım faaliyetlerinde bulunacaklarını anlattı. Fuar süresince İzmir'in etkili yerlerinde standlar oluşturarak tüketicileri bilgilendireceklerini dile getiren Celal Sezerler, "Bu standlarda üniversitelerin deri teknolojileri ve ortopedi bölümlerinden uzmanlar da bulunacak. Geçtiğimiz yıl ayakkabı da dahil olmak üzere deri ürünleri için etiketleme zorunluluğu getirildi. Her üründe kullanılan malzemenin doğal mı sentetik mi olduğu belirtilmek zorunda. Tüketicileri hem bu etiketleme konusunda hem de doğal derinin sentetik ürüne göre ne kadar sağlıklı olduğu konusunda bilgilendireceğiz. Çin'den gelen ayakkabıların yüzde 90'ı sentetik. Eğer etiketleme konusunda denetim olursa insanlar neyi aldıklarını bilecekler ve kalitesiz ürüne yönelmeyeceklerdir" diye konuştu.

Sektörde kapasitenin iç piyasa talebinin çok üstünde olduğuna dikkat çeken EGEAYSAD Başkanı, ihracatta da gerçek anlamda başarıyı yakalayamadıklarını itifar ederek, "İhracatta bir model oluşturulması çok önemli. İhracatta başarılı olabilmek için tekstilcilerin bu alandaki deneyimlerinden yararlanmak istiyoruz" dedi.

İZTOYönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise Türkiye'nin ayakkabı ithalatının üçte birini Çin'den yaptığını dile getirdi. Demirtaş, şunları söyledi: "Türkiye, Avrupa'da ayakkabı üretim kapasitesi açısından üçüncü sırada yer alıyor. Bu kapasiteyi Türkiye'de eritme olanağı yok. Bu nedenle mutlaka ihracatımızı artırmamız gerekiyor. Fakat iç piyasayı bile Çin mallarına kaptırmış durumdayız. Fiyat olarak Çin ile rekabet edemeyeceğimize göre kalite ve markaya yönelmemiz gerekiyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious