Ayakkabılar, silahsızlanma için yürüdü

  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

Bireysel Silahsızlanma günü nedeniyle Taksim Meydanı'nda bir araya gelen bireysel silahlanma karşıtları, ilnginç bir protesto yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eylemde konuşan Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman, gün geçtikçe silahlanmanın arttığını ve bir an önce silah elde etmenin zorlaştırılarak, silahsızlanmanın sağlanması gerektiğini söyledi.

Taksim Meydanı'nda aralarında Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Umut Vakfıi Kurucu Başkanı Nazire Dedeman'ın bulunduğu grup, bireysel silahlanma nedeniyle hayatını kaybedenleri anmak ve bireysel silahlanmaya 'hayır' demek içini bir araya geldi.

Etkinlikte konuşan Nazire Dedeman, "Maç çıkışında, karne gününde, düğünde, sokakta yürürken nereden atıldığı belli olmayan bir kurşunla hayatını kaybedenleri anmak; bireysel silahlanma nedeniyle sakat kalarak acılarını hep hatırlamak zorunda bırkılanların acılarını paylaşmak için burada toplandık" dedi. Her yıl silahlanmanın arttığına ve silahla öldürülen kişi sayısının yükseldiğine dikkat çeken Dedeman, geçen yılın ruhsatlı silah sayısının bir önceki yıla göre yüzde 8 artarak 2 milyon 316 bin olduğunu belirtti. Ruhsatsız silah sayısının da bunun 2,5 - 3 katı olduğunu vurgulayan Dedeman, "Bugün itibariyle ülkemizde yaklaşık 8 milyon 700 bin bireysel silah var. İşin içine silah sahiplerinin ailelerini de katarsak, silaha her an ulaşabilecek 34 milyon insan ülkemizde mevcut" diye konuştu.

MKE'nin elindeki silah stoklarını eritmek için taksitle ve uzun vadede silah sattığına da değinen Dedeman, MKE'nin bireysel silahlanmaya sebep olduğunu; ancak MKE'nin bu kampayadan vazgeçtiklerini kaydetti. Bu haberi alınca çok sevindiklerini ifade eden Dedeman, "Demek ki etkili oluyoruz" dedi.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da, şiddetin her türlüsünün yok edilmesi gerektiğini belirtti. Silahsızlanmak için aile içi eğitim, askerdeki eğitim ve medyanın eğitilmesi gerektiğinin altını çizen Demircan, toplumsal barışın yolunu, birey ve devletin birlikte çalışması olduğunu dile getirdi.

Öte yandan, etkinlikte ruhsatlı silahların kontrol altına alınması gerektiğini açıklayan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise, Türk milletinin sinirli ve tez canlı bir yapısı olduğu için ani tepki verebildiğini bu nedenle silahsızlanmanın sağlanması gerektiğini kaydetti. Sarıgül, "Bireysel ya da devletsel silahlanmaya harcanan para eğitime ve insanlığa harcanmalıdır" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından bireysel silahlanmayı yaptıkları müzikle protesto eden Semaver Kumpanya Müzik Grubu ise etkinliğe katılanlara darbuka, def ve davul eşliğinde müzik ziyafeti verdi.

Daha sonra kırmızı halının üzerine yaklaşık 30 tane ayakkabı koyan ve silahla öldürülenleri anmak için "Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü" adı verilen oyunu sahneleyen bireysel silahlanma karşıtları, Taksim Meydanı'ndan ayrıldı.

Eylemin ardından ise belgesel film kategorisinde 12.'ncisi düzenlenen Bireysel silahsızlanma ödülleri sahiplerini buldu. Manrsiyon filmlerinde Başak Özbek'in yönetmenliğindeki "Sözde Silahlanma" filmi birinci oldu. Meltem Cemiloğlu'nun filmi "SilahlanMA" ikincilik ödülü alırken, Ş. Doğan Lehimler'in "Bireysel Silahlanma" filmi üçüncü oldu. Törende birinciye 2500 YTL, ikinciye 1500 YTL, üçüncüye ise 1000 YTL verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious