"Ayakların başları yönettiği bir yerde kıyamet kopar"

  • Giriş : 23.04.2008 / 10:25:00

Erdoğan açıklaması tartışma başlattı. Sendika yöneticileri kıyamet kopardı, AKP açıklama yaptı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan 'ayakların başları yönettiği bir yerde kıyamet kopar' dedi, tartışma başladı. Sendika yöneticileri kıyamet kopardı, AKP açıklama yaptı

Hükümetin 1 Mayıs'ın resmi tatil olmaması yönündeki kararı tepkiyle karşılanırken, yeni tartışma Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın parti grup toplantısındaki sözleriyle kendini gösterdi. Erdoğan 1 Mayıs'a ilişkin değerlendirmelerini yaptığı sırada "Ayakların başları yönettiği yerde kıyamet kopar" dedi. Erdoğan'ın sözlerine sendikalar yanıt verdi: "Ayaktakımı kararlı, Taksim'deyiz." Manken Aysun Kayacı'nın "Benim oyum dağdaki çobanın oyu ile eşit olamaz" sözlerine büyük tepki gösteren Başbakan şimdi kendi sözleri nedeniyle işçi ve emekçilerin eleştirisine uğradı.

Başbakan Erdoğan grup toplantısında "Biz mitingi Taksim'de yapacağız demek, şık bir yaklaşım değil. Herkesi, özellikle sendika yöneticilerini kanunlara uymaya çağırıyoruz" dedi. Türkiye'nin tatiller ülkesi olduğunu söyleyen Erdoğan "Bir günün maliyeti 2 katrilyon. Dünyada 1 Mayıs her yerde resmi tatil olarak kutlanmıyor. Biz emek ve dayanışma günü olarak ilan ettik. Ayakların başları yönettiği bir yerde kıyamet kopar" dedi.

'Solcu' bakan da savunmada
AKP'nin 'solcu' bakanı Ertuğrul Günay da dün sendikaları eleştirdi. Kültür ve Turizm Bakanı Günay, "Bir günü kutlamak için illa tatil olması gerekmiyor. Şimdiye kadar bunun için adım atılmamış. 1 Mayıs Bakanlar Kurulu kararı ile kutlanacak. Asıl önemli olan budur. Bunun görülmesi lazım. Bir şeyden de memnun olun."

'Taksim'de cevap vereceğiz'
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'den yanıt hemen geldi. "Siyasi iktidar, emek karşıtı yüzünü bir kez daha gösterdi" diyen Çelebi, "Bir günlük tatil için 2 milyar YTL maliyet hesabı çıkarılmış. Ancak bu rakamın 50 katı, 77 milyar dolar batık bankalara aktarıldı" şeklinde konuştu. 1 Mayıs kutlamalarını Taksim'de yapacaklarını söyleyen Çelebi, 'ayaktakımı' benzetmesine ilişkin "Siyasal anlayışınızı bu kadar açık ve net ifade edişinizi bizler ayaktakımı olarak ibretle gördük. Ayaktakımı kararlı. Yüz binlerin cevabını 1 Mayıs'ta göreceksiniz" dedi.
Türk-İş Başkanlar Kurulu: "1 Mayıs tatil ilan edilmeli ve bu yıl Taksim meydanı emekçilere açılmalıdır. Başbakan'ın yaklaşımını üzüntüyle karşıladık."
Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türker: Sayın Başbakan gerginlik politikasını sürdürmekten ne yarar umuyor bilmiyorum. Bu sözleri, çalışanları, emek dünyasını dünyasını incitmiştir. Ülkeyi yöneten bir başbakanın biraz daha akılcı, sakin cevaplar vermesi gerekiyor.
KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul: Başbakan'ın demokrasi anlayışı defolu. Demokratik bir ülkede topumun kesimleri bütün ülkelerde birleşir ve ülkeyi öyle yönetirler. Bunun içinde, Başbakan'ın 'ayaktakımı' diye nitelediği emekçiler de vardır. Ben tıp doktoruyum; beynin, ayaklar ve diğer organlarla ilişkisinin nasıl olması gerektiğini bilirim. Yeterince gelişkin olmayan beyinler vücudu koordine edemezler.
TTB Başkanı Gencay Gürsoy: Şaşkınlık içindeyim. Bu bir başbakanın, siyaset adamının kullanmaması gerekenbir fadedir. Emek sınıfına hakaret içeriyor. bu ifade, burjuvazinin yeni palazlandığı dönemlerde bile kullanılması abes olan bir ifadedir. Hem örgüt olarak, hem de emekten yana olan aydınlar olarak 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanılması bir kez daha gereklilik olmuştur.
TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı: Başbakan'ın dili asla emekten ve halktan yana değildi; bir kez daha olmadığını gösterdi. Dili sermayeden yanadır. Türk emek hareketi, Taksim'de 1 Mayıs'ı kutlayacaktır.

AKP'DEN GECE YARISI AÇIKLAMASI

AKP, Başbakan Erdoğan'ın dün 11.30'da grupta yaptığı konuşmayla ilgili olarak akşam 20.30'da bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:
"Sayın Başbakanımızın bugünkü (dün) grup konuşmasında geçen bir ifadenin, bağlamı dışında ve maksadını aşan bir şekilde çarpıtılarak istismar edildiği görülmektedir. Başbakanımız, 'ayaktakımı' şeklinde bir ifadeyi kesinlikle kullanmamıştır. Konuşmada geçen 'Ayakların başları yönettiği bir yerde kıyamet kopar' ifadesiyle de hiçbir kesim ya da kişiyi işaret etmediği, kanun hâkimiyeti ve düzenin tesisinde keyfiliğe yer olmadığı gerçeğini ifade etmek istediği açıktır. Bunun dışındaki yorum ve değerlendirmeler iyi niyetle bağdaştırılamamaktadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious