Ayakta alkışlanacak bir yazı

Ayakta alkışlanacak bir yazı.16900
  • Giriş : 23.10.2008 / 02:00:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 15:52:42

Gürkan Zengin'in Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü düzenlemesi ile ilgili yazısı alkışlanacak türden.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


CNNTürk'te Editör adlı programı hazırlayıp sunan Gürkan Zengin, üniversitelerde başörtüsü serbestliği getiren yasayı iptal eden ve dün de gerekçeli kararı açıklayan Anayasa Mahkemesi'ni bakın nasıl eleştirdi.

"Türkiye'nin üniversite çağına gelmiş kızlara verdiği mesaj açık:

Başını örteceksen burada yükseköğretim yapmayı aklında çıkart. Ya da paran varsa git yurtdışında oku. Türkiye'deki hâkimler bu mesajı ''gerekçeli kararıyla'' neredeyse 20 yıldır tekrarlayıp duruyorlar.

Bu mesajı vermek için Anayasa'yı gerektiğinde eğip bükmekten de çekinmiyorlar.

Başını örtene yüksek öğretim yasağı ne Avrupa'da var ne de Amerika'da. Hiçbir demokratik hukuk devletinde üniversite çağına gelmiş bir insan böyle bir yasaklama yok. Fransa'da da yok oradaki sınırlama lise için geçerli üniversite için geçerli değil.

Yüksek öğretim evrensel bir insanlık hakkı.

Türkiye bu hakkı kendi çocuklarından esirgiyor. İnanç özgürlüğü ile yüksek öğretim hakkı birbiriyle çelişen çatışan kavramlar değildir. Türkiye'nin Müslüman bir ülke olması, bu yasaklamaların bir gerekçesi olamaz.

80 yıldır çocuklarını okutmak için çırpınan Türkiye, gelen o kızlara okul kapsıdan 'okuma!' diyebiliyor. Türkiye'de sistem her kritik kararıyla kriz üretmeye devam ediyor.

MORAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*