'Ayasofya bir an önce ibadete açılmalı'

'Ayasofya bir an önce ibadete açılmalı'.14693
  • Giriş : 14.03.2008 / 21:32:00

Türk Diyanet Vakıf-Sen Tokat Şubesi Başkanı Necmettin Demirden, Ayasofya'nın cami olarak bir an önce ibadete açılmasını istediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Necmettin Demirden, sendika binasında yaptığı basın açıklamasında, yabancılara yurt içinde vakıf kurma ve yurt dışındaki kuruluşlara üye olma hakkı tanınması yabancı yöneticilere ciddi bir üstünlük sağlayacağını iddia ederek,

"Yabancılara imtiyaz sağlarken, Batı Trakya'da yaşayan soydaşlarımızın sahip olduğu menkullere tamirat hakkı bile tanınmamaktadır. Lozan Antlaşması'nda bulunmamasına rağmen Yunan uyruklu papazlara ülkemizdeki kiliselerde görev yapmalarına imkan sağlanmasına rağmen, Batı Trakya'daki soydaşlarımızın seçtiği müftülerin tanınmaması ibret vesikası olarak Avrupa'nın çifte standardını göstermektedir. Gayrimüslim azınlık vakıflarına tanınan hak ve kolaylıklar, ülkemizdeki kadim kiliselerin ihyasına ve hak taleplerine yol açacaktır. Ekümenikliğin önü açılacaktır. Yunan ve Rum lobisi, Ayasofya'nın kilise olarak açılması için AB nezrinde dilekçe ile girişimlerde bulunmaktadır. Bu girişimlere karşılık Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak Ayasofya'nın bir an önce cami olarak ibadete açılmasını talep ediyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious