Ayasofya etrafındaki türbeler açılıyor

Ayasofya etrafındaki türbeler açılıyor.18941
  • Giriş : 26.07.2009 / 09:20:00

Bakan Günay, Zaman Cuma ekinin gündeme getirdiği kapalı türbeler konusunda, "Ayasofya çevresindeki türbeler Ramazan'da açılacak." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ayasofya Müzesi haziresindeki padişah türbelerinde süren restorasyon çalışmalarını inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

Burada basın mensuplarına açıklama yapan Günay, bir soru üzerine yeterli personel olmadığı gerekçesiyle İstanbul'da kapalı bulunan türbelerdeki eserler için müze açılacağını söyledi. Ayasofya Müzesi'ni önemsediği kadar türbeleri de önemsediğini belirten Bakan Günay, İstanbul Türbeler Müdürlüğü'nün durumunun son derece üzüntü verici olduğunu kaydetti. Türbelerdeki önemli eserlerin bir şantiye artığı gibi barakalarda korunduğuna dikkat çeken Günay, "İstanbul Türbeler Müdürlüğü için geç kalınmış bir çalışmayı başlatacağız. İstanbul Türbeler Müdürlüğü'nün çevresinde daha önce Devlet Arşivleri'nin kullandığı Sultan Ahmet'e ait bir külliye var. Oranın Türbeler Müdürlüğü'ne verilmesi ve buranın bir müzeye çevrilerek bütün zenginliklerinin o mekanda teşhirinin sağlanması için Vakıflar'dan, ilgili genel müdürlükten ve bakanlıktan talepte bulundum. Bu talebimizin olumlu sonuçlanacağını tahmin ediyorum." ifadelerini kullandı. Günay, Ayasofya çevresindeki türbeleri ise Ramazan ayı içerisinde açacaklarını açıkladı. Bu arada Ayasofya Müzesi'nde restorasyon çalışmalarında Hıristiyan tarihine ışık tutacak bin yıllık mozaikler ortaya çıkarıldı. Bizans resim sanatının başkent üslubunu yansıtan kanatlı melek figürleri, Hıristiyan teolojisinde 'cennetin bekçileri' olarak tanımlanıyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*