Ayda 12 bin agaci kesilmekten kurtardilar

Ayda 12 bin agaci kesilmekten kurtardilar.10551
  • Giriş : 29.11.2005 / 00:00:00

Atik kâgitlarin geriye dönüstürülmesine imkân saglayarak ayda 12 bin agaci kesilmekten kurtaran Denizlili bir firma, Çevre ve Orman Bakanligi tarafindan lisansa layik görüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Lisans aldigini kamuoyuna duyurmak amaciyla toplanti düzenleyen Tataroglu Kâgitçilik sahibi Mehmet Ugur Tatar, 13 yildir bu isi yaptiklarini, is güvenligi, isçi sayisi, araç sayisi, ekipmanlar, kapali alanda çalisma, personelin sosyal ihtiyaçlarinin karsilanmasi gibi sartlari yerine getirdikleri için lisansa layik görüldüklerini ifade etti.

Aylik 800 ton civarinda atik kâgidi geriye kazandirdiklarini belirten Tatar, "Ise basladigimizda aylik ortalama 25 ton kâgit topluyorduk. Su anda bu miktari 800 tona çikardik. 100 ton atik kâgit bin 700 agaca tekabül ettigine göre ayda yaklasik 12 bin agaci kesilmekten kurtarmis oluyoruz." dedi.

KâGITLARIN GERI DÖNÜSÜMÜ HEM ORMANLARI KURTARIYOR HEM DE DAHA EKONOMIK

Eski kâgittan yenilerinin üretilmesi, ormanlarin yok olmasini önlemesinin yanisira yüzde 35 oraninda ekonomik yarar sagliyor. Ayrica yüzde 50 daha az enerji harcanmasini ve hava kirliliginin yüzde 95 azalmasini sagliyor. Toplumda çevre bilinci olusturulmasina da imkan saglayan geri dönüsümler sayesinde dosya kâgidi ve defter gibi birinci hamur kâgitlardan gazete, karton ve yumurta kolileri gibi ikinci hamur kâgitlar yapiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious