Aydın: Anketi gazetelerden öğrendim

  • Giriş : 16.03.2007 / 00:00:00

Devlet Bakan Mehmet Aydın, Cumhurbaşkanlığı anketini gazetelerden öğrendiğini belirterek, "Adaylar açıklanmadan yorum yapmama kararı aldık." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye genelinde 81 ilin müftülerinin katıldığı İzmir'e bağlı Mederes ilçesi Özdere beldesindeki toplantıya katılan Diyanet İşlerinden Zorumlu Devlet Bakanı Aydın, toplantıya katıldıktan sonra basının Cumhurbaşkanlığı anketi ile ilgili sorularını cevapladı.

Bakan Aydın, AK Parti'nin Cumhurbaşkanlığı konusunda düzenlediği anketten gazeteler aracılığıyla haberdar olduğunu belirterek, anketteki isimlerin ve hangi düşünceyle yapıldığını bilmediğini, başka isimlerin de listede yer alabileceğini kaydetti.

Özdere'de düzenlenen basına kapalı il müftüleri toplantısına katılan Aydın, Cumhurbaşkanlığı anketi hakkında hükümet olarak yorum yapmama kararı aldıklarını söyledi. Bu kararın doğruluğuna inandığı için uyduğunu belirten Bakan Aydın, "Anketten gazeteler yoluyla haberdar oldum. Teşkilattakilerin neden böyle bir teşebbüste bulunduğunu, anketin hangi düşünceyle yapıldığını bilemiyorum.'' diye konuştu.

Mehmet Aydın, adayların eşlerinin türbanlı olmaması konusunun hatırlatılmasına ise, ''Bundan memnun oldunuz mu derseniz, hayır. Herhangi bir görev için bu tip şeylerin gündeme gelmesinin doğru olmadığını düşünüyorum. 'Bir insan bir göreve gelmelidir, çünkü eşi...' mantığı yanlıştır. O görevi o insan yapacak. Bu bakımdan bunu çok şık bulmuyorum." şeklinde konuştu.

Ankette yer alan isimlerin değil, başka konuların tartışılıyor olmasını tercih edeceğini kaydeden Bakan Aydın, "Gazetecinin görevi tasvir etmektir, eleştirmiyorum. Dört ismin ortak yönü varsa yazmak görevidir ama bunların tartışma konusu olmasını istemiyorum. 'O görevi yapar, yapamaz' şeklinde daha farklı konular tartışılmalı. Gerekçeli eleştirilerin gündeme gelmesini isterim. Yoksa falan yerden, falan köyden geliyor, hattâ falan diplomaları var, bunlar sözkonusu olmamalı. Şu andaki duruşuyla bu görevi yapabilecek konumda mı, bu tartışılmalı. En azından bundan sonra tartışmaların o çerçevede olmasını arzu ediyorum." dedi.

Bakan Aydın'a duygularının sorulması üzerine yorumda bulunmayacağını, yorum yapmasının konuşması anlamına geldiğini kaydetti. Ankara'ya dönünce ilgililerle görüşeceğini, konuyu tam olarak bilmeden yorum yapmanın doğru olmadığını söyleyen Aydın, konunun üzerinde çok fazla durulmaması gerektiğini ifade etti.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, müftülerle yapılan toplantıda dört yıllık çalışmaların değerlendirildiğini belirterek, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın artık küresel bir kurum haline geldiğini söyledi. Son dönemde Diyanet İşleri Başkanlığı'yla ilgili olumlu değerlendirmeler yapıldığına dikkat çeken Aydın, ''Bizi yadırgayan kesim yok. Türkiye'nin her kesiminden destek alıyoruz, bu çok hoş. Türkiye'de herkesin diyaneti olmak bize yetmiyor, dünyanın diyaneti olmak istiyoruz.'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious