Aydın Doğan, Altaylı'ya açtığı davaları kaybetti

Aydın Doğan, Altaylı'ya açtığı davaları kaybetti.8099
  • Giriş : 17.06.2008 / 19:25:00

Aydın Doğan, Fatih Altaylı aleyhine açtığı davaları kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aydın Doğan'ın Fatih Altaylı aleyhine açtığı 2 dava, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü ve Altaylı'nın her iki davada da beraatine karar verildi. Doğan'ın Altaylı aleyhine açmış oduğu tazminat davası ise reddedildi.

Fatih Altaylı'nın Aydın Doğan'a “Vergi kaçakçısı” demek suretiyle hakaret ettiğini öne sürülerek açılan davada Cumhuriyet Savcısı şu mütalaa ile Altaylı'nın beraatini talep etti.

"Sabah gazetesinin 22.05.2007 tarihli nüshasında yer alan yazıda "Yalan dedikleri haber doğru çıkmış, Doğan Grubu vergi kaçakçısı olarak tescillenmiş, kayıtlara geçmiştir. Aydın Doğan, şahsen 50 yıl vergi şampiyonu olsa ödeyeceği miktar kaçırdığı verginin KDV'si kadar bile olamayacaktır" şeklindeki ibarelerin yazılması nedeniyle sanık hakkında kamu davası açılmış ise de bahsi geçen yazının kamuoyunu bilgilendirme ve haber vermeye yönelik olarak yazıldığı, yazı içeriğinin hakaret kastı taşımadığı ve haber niteliğinde belirtilen biçimde verildiği ve ayrıca bahsi geçen olayla ilgili olarak vergi incelemesi yapıldığı anlaşılmaktadır"

Fatih Altaylı vekili Av. Ümit Abanoz; "Mütalaaya aynen katılıyoruz. Yapılan vergi denetiminde uzmanlarca hazırlanan raporda mükellefin amacının vergi kaçırmak olduğu ve hazinenin vergi kaybına uğradığı açıkça belirtilmiştir. Müvekkilim de bu rapordan alıntı yaparak yazısında yer vermiştir. Bu nedenle beraatını talep ediyorum" dedi.

Mahkeme, "Yazının bir bütün olarak ele alınıp değerlendirildiğinde kamuyu aydınlatma, bilgilendirme, haber niteliğinde yazı olduğu, suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle Fatih Altaylı'nın beraatine karar verdi.

Doğan'ın Altaylı aleyhine açtığı ve kaybettiği diğer davanın konusu ise yine Sabah Gazetesi'nde 31.03.2007 tarihinde yayınlanan yazısıydı.

Aydın Doğan için "10 milyon YTL ödedi, 1 milyar YTL kaçırdı" başlığıyla yayınlanan haberle ilgili olarak, Aydın Doğan tarafından Fatih Altaylı ve diğer sorumlular hakkında açılan ceza davası,Cumhuriyet Savcısı'nın Fatih Altaylı'nın sorumluluğunun bulunmadığı, diğer ilgililerin de yazının hakaret içermediği, hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı mütaalası sonrasında Aydın Doğan vekillerinin şikayetten vazgeçmeleri nedeniyle 08.05.2008 tarihinde İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce düşürülmesine karar verildi.

Fatih Altaylı'nın 'TürkTime' adlı internet sitesinde yazmış olduğu yazıda "Gazetecilik yapmaya hakkı olmayan Umur Talu mudur, yoksa Türkiye'nin en büyük basın patronu maskesi arkasında iş dünyasına kan kusturanlar mı?" ifadesi ve benzer ifadeler kullanması nedeniyle Aydın Doğan tarafından Fatih Altaylı aleyhine açılan 50 bin YTL talepli tazminat davası İstanbul 4. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından 11.06.2008 tarihinde reddedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious