Aydın Doğan 100 bin YTL'den oldu

Aydın Doğan 100 bin YTL'den oldu.11573
  • Giriş : 28.02.2008 / 17:16:00
  • Güncelleme : 28.02.2008 / 17:25:22

Aydın Doğan'ın, Fuat Uğur'un Dördüncü Kuvvet Medya'da yayınlanan bir yazısından dolayı Ertuğrul Acar ve Fuat Uğur'a açtığı 100 bin YTL'lik dava reddedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aydın Doğan'ın, Fuat Uğur'un Dördüncü Kuvvet Medya'da yayınlanan bir yazısından dolayı Dördüncü Kuvvet Medya (DKM) Editörü Ertuğrul Acar, yazar Fuat Uğur ve Hurhaber.com'a açtığı 100 bin YTL'lik tazminat davası İstanbul 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşmasında reddedildi.

Davanın reddini değerlendiren DKM Editörü Ertuğrul Acar, mahkemenin bekledikleri şekilde bir karar verdiğini söyledi. Zaten suç unsuru içeren bir metni yayınlamayacağını belirten Acar, "Biz eleştiri sınırları içerisinde olduğunu düşünüyorduk. Mahkeme de bu yönde karar verdi" dedi.

Birçok basın kuruluşunun patronu olan Aydın Doğan'ın gazetecilere dava açmasını ise garipsemediğin belirten Erduğrul Acar şunları söyledi, "Yasal hakkını kullanmıştır. Ancak Aydın Doğan'ın belki de dava açıldığından bile haberi yoktur. Avukatların verdiği bilgiyle açılmış olabilir diye düşünüyorum."

Davanın metinde kullanılan 'vergi kaçakçısı' ibaresinden dolayı açıldığını hatırlatan DKM Editörü Acar, bu ifadeyi kullanan diğer basın yayın kuruluşlarına dava açılmamasını ise garipsediğini belirtti.

Rencide edildiği için dava açmıştı
Aydın Doğan, sözkonusu yazıda kendisine yönelik karalama, itham ve isnatlarda bulunulduğunu, bu ima ve isnatlarla, şeref ve haysiyetinin ağır derecede rencide edildiğini iddia ederek dava açmıştı.

Aydın Doğan'ın avukatları, dava dilekçelerinde müvekkilleri Aydın Doğan'ın yarım yüzyıla yakın süredir Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne büyük bir onurla hizmet ettiğini, her yıl ödediği vergilerle dereceye girdiğini hatırlattıktan sonra hakkında "menfaati için savaş çığırtkanlığı yaptığının söylenmesi" ve "tescilli vergi kaçakçısı" denilmesinin son derece itibar kırıcı ve kasıtlı olduğunu ileri sürmüşlerdi.

TEKZİP METNİNDEKİ İFADELER...

Fuat Uğur'un yazısı üzerine DKM'ye bir tekzip metni gönderen Aydın Doğan'ın avukatları, şu ithamlarda bulunmuşlardı.

Sitenize 24.10.2007 tarihinde konulan ve Fuat Uğur tarafından yazıldığı
belirtilen "Ordu KUZEY IRAK'A GİRSİN, POAŞ DA TABİ... " başlıklı yazı, müvekkilimize her olaydan pay çıkarmaya çalışan ve çamur atmayı iş edinen, hastalıklı bir zihniyetin ürünüdür. Öyle ki, "Ben Türk'üm " diyen hiç kimsenin aklının ucundan dahi geçmeyen, böylesine bir komplo ile müvekkilimizin karalanmak istenmesi ancak kin ve nefretten gözü dönenlerin içine düştüğü karanlık durum ile açıklanabilir.


İşte Fuat Uğur'un dava edilen yazısı:


ORDU KUZEY IRAK'A GİRSİN, POAŞ DA TABİ...

Bence de Türk Silahlı kuvvetleri bir an önce Kuzey Irak"a girsin, gerekli yerleri işgal etsin ve Barzani hükümeti de bizim kuklamız olsun. Sonra da Aydın Doğan vergi kaçırdığı tescillenen şirketi POAŞ"la birlikte oradaki olağanüstü halden yararlanarak, Kuzey Irak"ın petrol yatağı bakımından en zengin bölgelerine yerleşsin. Petrol arasın, bulsun, çıkarsın ve paraya para demesin.


Hem ayrıca gözden Irak olan hep gönülden Irak olacak değil ya. Biraz da vergiden ırak olur ve Maliye"nin eli kolu oralara kadar uzanamaz.

Yani ne gerek var Barzani hükümeti ile anlaşıp, ticari koşulları yerine getirip de orada yatırım yapmaya.

Böyle bir yöntem daha garantili. Girersin, alırsın ve yerleşirsin.

Ha gayret Ertuğrul, ha gayret aslanım...

Tamtamlarını eline al ve çal davulcu çal!!!

Bu vatan, pardon bu Doğan sana minnettar kalacaktır.

Senin patronunun şirketi barışta kazanamadıysa savaşta mutlaka kazanır.

Görevini yerine getirmen için kaleminden kan damlasın.

Patronuna orada petrol aratmayan Barzani sana komşu olamadıysa hedefin olsun.

Yanına Deniz Baykal"ı da aldın nasıl olsa, yazılarını Meclis"te bayrak gibi sallayıp duruyor.

Politika üretemeyen CHP"nin saygın Genel Başkanı senin politikalarını izlemesin de ne yapsın?

Akar mı Mehmed"in kanı, akar. Ama POAŞ girer Irak"a, ölen Mehmet"in çocuklarına iş bulur, öyle değil mi ama?

Zaten Mehmet ne için var. Onlar için...

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious