Aydın Doğan Murdoch'un yolunda

  • Giriş : 04.01.2007 / 00:00:00

Türkiye'nin en büyük medya patronu Aydın Doğan, dünyaca ünlü medya patronu Rupert Murdoch'un yolundan gidiyor. Doğan, yabancı bir medya kuluşunu satın aldı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hürriyet Invest BV, yazılı ve online reklam grubu Trader Media East (TME) için satın alma teklifinde anlaştığını bildirdi. Anlaşmanın değeri nakit 500 milyon dolar olacak.
Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. tarafından borsaya gönderilen açıklamada konuya ilişkin şöyle denildi: "Şirketimiz_ Hollanda'da yerleşik bağlı ortaklığımız "Hürriyet Invest BV" vasıtasıyla, hisseleri Global Depository Receipt (GDR) olarak Londra Borsası'nda işlem görmekte olan Trader Media East Limited (TME) Şirketi'nin sermayesini temsil eden, beheri 16 US sent nominal değerli 50.000.000 adet hissesinin tamamını, "gönüllü çağrı" yöntemini kullanarak ve TME hissedarlarına bir hisse için 10,00 USD teklif etmek suretiyle satın almak amacıyla gerekli yasal işlemleri resmen başlatmış bulunmaktadır.

ME Grubu, başta emlak, otomotiv ve insan kaynakları olmak üzere, çıkardığı günlük ve haftalık gazeteler, dergiler ve Internet siteleri vasıtasıyla sektörel seri ilan yayıncılığı yapmakta olup, başta Rusya olmak üzere çeşitli Doğu Avrupa ülkelerinde faaliyette bulunmaktadır. Bünyesinde 256 farklı marka ve künyeyi barındıran Grup, haftada doğrudan yaklaşık 5 milyon okuyucuya ulaşmakta ve sahip olduğu 12 web sitesini ayda yaklaşık 4,6 milyon kişi ziyaret etmektedir. TME 4.900 civarında çalışanı ile Rusya, Polonya, Macaristan, Hırvatistan, Ukrayna_ Kazakistan, Belarus ve Litvanya olmak üzere toplam 8 ülkede faaliyet göstermektedir. 2005 yılı sonu itibariyle 197,9 milyon USD konsolide ciroya ulaşan TME Grubu'nun Faiz, Vergi ve Amortisman Öncesi Karı (FVAOK) ise 64,9 milyon USD olarak gerçekleşmiştir.

TME'nin, şirketimiz tarafından devir alınması ile birlikte, TME Grubunun başta Rusya olmak üzere gelişmekte olan ve yüksek büyüme potansiyeline sahip piyasalarda ve faaliyet konusuna giren alanlarda sahip olduğu uluslararası bilgi birikimi, tecrübe ve uzmanlaşma da Şirketimiz bünyesine dahil edilmiş olacaktır.

Şirketimizin Türk medya sektöründe sahip olduğu lider konumu, bilgi birikimi ve tecrübesi de dikkate alındığında, devir alma işlemini her iki şirket açısından da doğru yönde atılmış stratejik bir adım olarak değerlendirmekteyiz. Bu kararımızın, başta her iki Şirketin müşterileri olmak üzere yatırımcıları ve tüm paydaşlar için olumlu fırsatlar sağlayacağına inanmaktayız.

TME Grubunun medya sektörünün dünya ortalamalarının üzerinde büyüdüğü Orta ve Doğu Avrupa ülkelerindeki pazarlarda sahip olduğu güçlü ve lider pozisyonunun, Şirketimizin yazılı ve Internet üzerinden gerçekleşen seri ilan pazarındaki konumunu daha da güçlendireceğini ve farklı coğrafyalarda büyüyen sektörlere ve yeni pazarlara girme imkanı sağlayacağını düşünmekteyiz.

TME hisselerini Londra Borsası'ndan çağrı yoluyla toplama girişimimiz TME Yönetim Kurulu tarafından da resmen tavsiye edilmektedir.

Çağrı yolu ile hisse toplanması konuya ilişkin İngiltere düzenlemelerine tabi olup, resmi çağrı sürecinin en geç 28 gün içerisinde başlaması planlanmaktadır.

Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı gelişmeyi şöyle değerlendirdi: "Türkiye'de seri ilan piyasasında lider konumunda olan Hürriyet, hızlı büyüyen Rusya, BDT ve Doğu Avrupa bölgesinde lider konumunda olan TME ile bir araya gelerek, seri ilan pazarında dünyanın en büyük kuruluşlarından biri haline gelecektir. Ayrıca, biz TME'nin online emlak, otomotiv, insan kaynakları ve genel seri ilanlardaki konumu ile Hürriyet'in online seri ilanlardaki güçlü pozisyonunun birleşmesiyle bölgenin en büyük online seri ilan platformunu oluşturacağına inanıyoruz. Bu satın alım gerçekleşirse, Hürriyet gelirlerinin yüzde 35'ini Türkiye dışında gerçekleştiren bölgesel bir oyuncu olacaktır.

Bu teklif Doğan Yayın Holding'in daha önce açıkladığı uluslararası medya oyuncusu olma stratejisi açısından da önemli bir adım olup, bir Türk şirketinin yurtdışında gerçekleştirdiği en büyük satın alımlardan biri olacaktır. Yaptığımız teklifin TME hissedarları açısından cazip bir değer teşkil ettiğine ve olumlu karşılanacağına inanmaktayız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious