Aydın Doğan'a bir ceza şoku daha

Aydın Doğan'a bir ceza şoku daha.8734
  • Giriş : 06.03.2009 / 20:00:00
  • Güncelleme : 06.03.2009 / 18:54:52

Maliye Bakanlığı'nın vergi şokuyla sarsılan Doğan Grubu ile BP'ye bir ceza da EPDK geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Maliye Bakanlığı'nın vergi şokuyla sarsılan Doğan Grubu ile BP'ye bir ceza da Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) geldi.
Kurum, POAŞ ve BP'ye depolarındaki akaryakıtın 'teknik standartlara uygun' olmaması nedeniyle 250'şer bin TL'lik ceza kesti. EPDK'nın, akaryakıt dağıtım şirketlerinin depolama tanklarına yönelik yaptığı denetimlerin sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Kurum, bir süre önce dağıtım şirketlerinin depolarından benzin, motorin gibi petrol ürünlerinden örnekler aldı. Bu örnekler, akredite laboratuvarlarda analiz edildi. Bazı dağıtım şirketlerinin tanklarındaki ürünlerin, 'teknik kriterleri' (kükürt, oktan gibi) karşılamadığı, standartlara uygun olmadığı belirlendi.

GEREKÇE KRİTERLERE AYKIRILIK

Kurum, aralarında POAŞ, BP ve Shell'in de bulunduğu çok sayıda dağıtım şirketine, "teknik kriterlere aykırı' akaryakıt ikmali yaptıkları gerekçesiyle 250'şer bin TL ceza kesip, adreslerine gönderdi. Kurum yetkilileri, sektöre yönelik denetimlerin aralıksız süreceğine işaret ederek, daha iyi işleyen bir piyasa için sektörün disipline edilmesinin önemine vurgu yaptı. Bazı dağıtım şirketlerinin cezaları yargıya taşıdıkları bildirildi. Maliye de, Doğan Grubu'na 1 milyar TL, BP'ye 474 milyon TL vergi cezası kesmişti.

BP'YE CEZA İNGLİİZ BASININDA

British Petroleum'a (BP) çıkartılan vergi cezası, İngiltere'de dikkat çekti. Financial Times gazetesi, BP'nin "Bizim için tam bir sürpriz oldu" dediği 474 milyon liralık cezayı değerlendirirken, "Bir ayda ikinci defa Türkiye'nin Maliye Bakanlığı yüz milyonlarca lira tutarında bir vergi cezasını empoze ediyor" diye yazdı. Gazete, bu cezanın Doğan'a 862 milyon TL'lik cezanın hararetli tartışmaları sürerken geldiğine işaret etti.
Sabah

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*