Aydın Doğan'dan itiraf gibi açıklama

Aydın Doğan'dan itiraf gibi açıklama.11573
  • Giriş : 31.10.2008 / 23:47:00

Doğan Grubu'ndan, 11 kanalın hukuka aykırı bir şekilde yayın yaptığını kabul eden itiraf gibi açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK), Doğan Grubu'na ait D-Smart'taki 11 kanalı lisanssız yayın yaptığı gerekçesiyle kapatmasına Doğan Grubu'ndan itiraf gibi cevap geldi.

D-Smart genel müdürü Murat Saygı, Aydın Doğan'a ait 11 kanala yayın izni için yaptıkları başvurulara yanıt alamadıklarını, bu nedenle izinsiz yayına geçtiklerini söyledi. Saygı'nın bu açıklaması, Doğan Grubu, RTÜK iznini beklemek yerine, kanunlara aykırı bir şekilde yayın yaparak hukuku çiğnediklerinin itirafı olarak değerlendirildi.

RTÜK, önceki gün yapılan üst kurul toplantısında aldığı sürpriz bir kararla Aydın Doğan'a büyük bir darbe vurmuş ve Aydın Doğan'ın D-Smart'ta bulunan 11 TV kanalı hakkında izinsiz ve lisanssız yayın yaptığı gerekçesiyle kapatma kararı almıştı.

Aydın Doğan'ın D-Smart'taki kanalları ise şöyle; Moviesmart, D Çocuk, Comedy Smart, Passion Tv, Fanstasy, Loca 2, Luli, D Spor, HD Tv Smart, Coolsmart, D Shopping, Beyazperde, Pembesmart, T.A.Y Tv, Cartoon Network ve Yeşilçam TV.

RTÜK'ün konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verilmişti;

"Radyo ve Televizyon Üst Kurulu 27 Ekim 2008 Pazartesi günkü toplantısında izinsiz yayın yaptığı tespit edilen kuruluşların durumlarını değerlendirmiştir.

Üst Kurul, uydudan yayın yapan ve daha evvel uyarılan ancak uyarılara rağmen izinsiz olarak yayınlarına devam eden kuruluşlarla ilgili olarak Hukuk Müşavirliğince yasal işlem başlatılarak savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına karar vermiştir. Söz konusu izinsiz yayınları taşıyan uydu işletmecisi ve uydu platformlarının da konudan haberdar edilmek suretiyle uyarılmaları kararlaştırılmıştır.

Öte yandan yalnızca uydu ortamından yayın yapmak üzere lisans ve izni olduğu halde, bazı yerleşim yerlerinde izinsiz olarak karasal yayın yaptığı tespit edilen yayın kuruluşlarının da karasal vericilerinin kapatılmasına, aksi halde bu kuruluşlar hakkında da Hukuk Müşavirliğince yasal işlem başlatılarak savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*