Aydın Dünya'nın en sağlıklı 56. şehri

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

Aydın Valisi Mustafa Malay, dünyanın en sağlıklı 56. şehri seçilen Aydın'da bu başarının belediye yetkililerinin şehri çok sevmesi sonucu elde edildiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin, Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyanın en sağlıklı 56. şehri seçilen Aydın için hazırlanan sertifikayı Malay'a takdim etti. Bugün valilik makamında bir araya gelen Vali Malay, Başkan Ortekin'den yürütülen çalışmalar ve geçtiğimiz ay içerisinde Aydın'da yapılan Sağlıklı Kentler Birliği Konferansı hakkında bilgiler aldı.

Sağlıklı şehir olmanın büyük binalar yapmak anlamına gelmediğini kaydeden Malay, konuşmasında insanların her türlü ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir yerleşim alanının sağlıklı olarak değerlendirilebileceğini söyledi. Malay, çıkıp hava alınabilecek yeri olmayan şehirlerin ne kadar nüfusa sahip olursa olsun şehir olamayacağını savundu. Aydın'daki iki yıllık görev süresince belediyenin örnek faaliyetlerine şahit olduğunun altını çizen Malay, il merkezinde tarihi dokuların korunduğu bir çok modern tesisin inşa edildiğini kaydetti. Yurt içi ve yurt dışından gelen bir çok misafirinin Aydın'dan güzel düşüncelerle ayrıldığını belirten Malay, "Aydın'ı çok temiz buluyorlar, bu da bizi mutlu ediyor. Temiz olmayan yere bırakın turisti yerliler bile gelmez. Belediye Başkanımız, şehrin 100 yıllık çöp problemini çözmek için yoğun bir çalışa yapıyor. Bütün bu güzel çalışmalar, Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir belgeyle ödüllendirildi. Bu belge, ilin sağlık raporu anlamına geliyor. Bundan sonra bize düşen görev el ele verip bu başarıyı devam ettirmektir." diye konuştu.

Başkan Ortekin ise Aydın'ın 24 Mart 2006 tarihinde dünyanın en sağlıklı 56. şehri ilan edilmesinin ardından Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan sertifikayı aldığı bilgisini verdi. Dünyada 60 kente verilen bu sertifikayı, ülkemizde Bursa'dan sonra bu belgeyi alan ikinci ilin Aydın olduğunu duyuran Ortekin, bu belgenin kalıcı değil, ileriye dönük iyi çalışmaların devam etmesi durumunda yenilenen bir yapıya sahip olduğunu hatırlattı. Bu belgenin Aydın'da kalıcı olması için çalışmalara devam edeceklerini açıklayan Ortekin, "Bu çalışmalar kapsamında geçtiğimiz ay ilimizde bir konferans düzenlendi. Şimdi biz de önümüzdeki hafta içerisinde Sayın Valim Başkanlığı'nda Dünya Sağlık Örgütü'nün dördüncü paz toplantılarına katılmak üzere Finlandiya'nın Turka şehrine gideceğiz. İnşallah buradan daya yeni projelerle döneceğiz. Şehrimize verilen bu sertifikalı logoları tüm dünyaya tanıtmak için hazırlanan afişleri il merkezindeki tüm işyerlerine ve bandrolleri ise trafiğe çıkan tüm araçlara astıracağız. Bunları gören insanlar sağlıklı bir şehirde bulunduklarını anlayacaklar" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Ortekin, Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan "Sağlıklı Şehir" sertifikasını Vali Malay'a verdi. Malay, belgeyi valilik binasında herkesin görebileceği bir yere astıracağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious