Aydın: Kriz bizde daha az yıpratıcı oldu

Aydın: Kriz bizde daha az yıpratıcı oldu.11952
  • Giriş : 13.02.2009 / 14:54:00

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, ekonomik krizin Türkiye'yi etkileme derecesinin şu ana kadar ABD ile Çin ile mukayese edilirse, daha az yıpratıcı olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Aydın, İzmir'deki ziyaretleri kapsamında Bayındır ilçesindeki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle, Kazım Dirik İlköğretim Okulu'nda bir araya geldi.

Bakan Aydın, burada yaptığı konuşmada, Mart ayının ilk haftasında ''Bilim ve Teknolojide İzmir Nerede?'' konulu bir toplantı düzenleneceğini, bu toplantıda İzmir'in resmini çekerek, eksiklikleri belirleyeceklerini söyledi. Üniversitelerin rektörleriyle görüşerek, bu alanda üniversitelerdeki durumun ne olduğunu müzakere etme olanağı bulacaklarını da anlatan Mehmet Aydın, İzmir'in pek çok sorunu bulunduğunu, ancak bunların aşılmaz sorunlar olmadığını dile getirdi.

Bayındır Kaymakamı Alaattin Aktaş'tan ilçenin sorunları hakkında bilgi aldığını belirten Aydın, Ankara'ya döner dönmez bu sorunları ilgili bakan arkadaşına ileteceğini söyledi.

-KÜRESEL KRİZ-

Konuşmasında, küresel ekonomik krize de değinen Aydın, şunları dile getirdi:

''Bu sene, biraz üzgün bir senemiz. Bizimle doğrudan ilgili olmayan, ama dünyanın içine girdiği ekonomik kriz, dolaylı yoldan bizi, hepimizi etkiliyor, etkilememesi mümkün değil. Çok şükür, şu ana kadar bizi etkileme derecesi ABD ile Çin ile mukayese edilirse, daha az yıpratıcı. Yine de her halükarda ekonomik büyümeden tutun da pek çok alana varıncaya kadar daha dikkatli olmamız gereken bir yıl, daha tasarrufa riayet etmemiz gereken bir yıl. Bunun için, tabi hükümet olarak hepinizin açıkçası gönül yardımını istiyoruz.''

Ekonomik krizin geçici, Türkiye'nin mali yapısının sağlam olduğunu ifade eden Aydın, yurt dışında büyük bir vahamet çekilmesinin nedeninin bankalarla ilgili olduğunu söyleyerek, ''Bizim böyle bir durumumuz söz konusu değil. Umut ediyorum, bu da çok uzun sürmeyecek'' şeklinde konuştu.

Aydın, bugün Bayındır'da yerel pazar kurulduğunun hatırlatılması üzerine, ''Keşke erken gelseydik de pazarı gezseydik. Ankara'da en çok özlediğimiz şey İzmir'in yeşilliği'' diye konuştu.

Mehmet Aydın'ın konuşmasının ardından söz alan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, KÖYDES yatırımlarının artırılmasını, çiftçilerin kredi borçlarının yeniden yapılandırılıp, ötelenmesini istediler. Bakan Aydın, borçlarını ödeme bakımından İzmir'in her zaman takdirle anıldığını dile getirdi.

Toplantının ardından pazarı gezerek esnafla sohbet eden Aydın, Cuma namazının ardından programına Torbalı ilçesinde devam edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*