Aydın: "TRT, özerk ve tarafsız olmaya mecbur"

Aydın:
  • Giriş : 10.05.2008 / 08:15:00

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, TRT'nin özerk ve tarafsız olmaya mecbur olduğunu, kurumun varlığı, misyonu ve ahlakının bunu gerektirdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Genel Kurulunda, TRT Kanununda değişiklik öngören tasarının görüşmeleri sırasında milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlayan Aydın, bir kurumun başına veya yasasına ''özerk'' demekle hemen özerk olmadığını belirtti. Aydın, ''Özerklik konusunda Türkiye'de her dönemde ciddi sorunlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Temelde bu bize, siyasetçilere dayanıyor. Ülkenin iş görme şekline, kültürüne dayanıyor'' dedi.

Milletvekillerine, ''TRT'nin hiçbir kusuru yoktur, TRT'nin yetersizlik bakımından kusuru yoktur' diyemeyeceğini kaydeden Aydın, ancak bunun yapıcı şekilde eleştirilmesi ve kendileri tarafından bunun giderilmesi için yasama kurumuna başvurularak sorunların çözülmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Aydın, TRT'nin özerk ve tarafsız olmaya mecbur olduğunu, kurumun varlığı, misyonu ve ahlakının da bunu gerektirdiğine işaret etti.

-''Binlerce kişi alınmış''-

Önemli konulardan biri olarak kadrolaşmanın gündeme getirildiğini bildiren Aydın, ''Magazin konusu olmasını istemiyorum. Hangi genel müdür zamanında ne kadar insan atandığını size söylerim. Binlerce... Öyle on, yüz değil. Şu kadar dönemde genel müdürlük yapmış, sanki hiç personel yokmuş gibi, binlerce kişi alınmıştır. O konuya da çok insafla yaklaşmak lazım'' dedi.

Aydın, TRT'ye, Tunca Toskay zamanında 1984-88 arasında 2 bin 303 artı 399, Kerim Aydın Erdem döneminde 887, Tayfun Akgüner döneminde 363, Yücel Yener döneminde ise bin 768 artı 594 personel alındığını belirterek, ''Bu dönemde, Şenol Bey'in (Demiröz) zamanında 17 kişi alınmış. Şimdiye kadar da alınan personel sayısı 21 kişidir. 21 kişiyle bir kadrolaşmanın olduğunu söylemek....Takip edeceksiniz, TRT hepimizin kurumudur'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious