Aydın: 'TÜİK'in yaptığı ayrı, bizimki ayrı'

Aydın: 'TÜİK'in yaptığı ayrı, bizimki ayrı'.14599
  • Giriş : 08.12.2008 / 08:35:00
  • Güncelleme : 08.12.2008 / 00:24:25

Aydın, seçmen listelerine ilişkin yapılan spekülasyonlar üzerine dün düzenlediği basın toplantısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yüksek seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, CHP ve DSP'nin seçmen listelerinin muhtarlıklardaki askı süresinin uzatılması yönündeki itirazlarının reddedildiğini söyledi. Aydın, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) formlarını imha etmesi konusunda ise “Bizim TÜİK'le ilgimiz yok. İçişleri Bakanlığı'ndan nüfus kaydını alırken kişinin o adresini de almış olduk. Olay bu, yoksa 'TÜİK şunu yaptı, bunu yaptı' bizim dışımızda bir olay” dedi.

29 Mart 2009'da yapılacak yerel seçimlerde oy kullanacak seçmen sayısının bir önceki yıla göre 6 milyon kişi daha fazla çıkması ve seçmen kütüklerinin İçişleri Bakanlığı'nın ADNKS verilerine göre hazırlanması nedeniyle eleştirilen YSK, dün yerel seçimlerle ilgili toplantı yaptı.

Toplantının ardından soruları yanıtlayan Aydın, “Bize 6 milyon yeni seçmen kaydıyla ilgili herhangi bir itiraz gelmedi. Listelerin askı süresinin, listelere itiraz süresinin uzatılması yönünde itiraz vardı. Biz de yeniden seçmen kütüğünü askıya çıkaracağımız için uzatmadık, reddedildi. Yeniden nasıl olsa askıya çıkacak, bu nedenle uzatmanın bir anlamı yok zaten” dedi.

CAFESİYASET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*