Aydın Valisi Malay, açıklama yaptı

Aydın Valisi Malay, açıklama yaptı.14329
  • Giriş : 11.02.2009 / 19:45:00
  • Güncelleme : 11.02.2009 / 18:58:59

Aydın Valisi, Türk vatandaşı olması dolayısıyla zanlının Türkiye'de yargılanacağını düşündüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aydın Valisi Mustafa Malay, Almanya'da 8 yaşındaki kız çocuğu Kardelen Kıraç'ı öldürdüğü iddiasıyla aranan zanlının dün gece Didim ilçesinde bir araçta yakalandığını, durumun Almanya'ya bildirildiğini söyledi.

Vali Malay,8 yaşındaki Kardelen'in öldürülmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Interpol aracılığıyla olayla ilgili Ali K'nin arandığı bilgisinin kendilerine de ulaştığını bildiren Vali Malay, zanlının Türkiye'ye geldiği duyumunun alınmasından sonra harekete geçilerek geniş çaplı arama faaliyetlerine başlandığını kaydetti.

Vali Malay, zanlının ailesinin Aydın il merkezinde yaşamasına karşın çalışmaların çevre il ve ilçelere de yaygınlaştırıldığını belirterek, ''Emniyet güçlerimizin yoğun çalışmaları sonucu zanlı, Didim bölgesindeki kontroller sırasında bir araçta yakalandı. Durum Almanya'ya da bildirildi'' dedi.

Malay, bundan sonraki prosedürün uluslararası anlaşmalara bağlı olduğunu ancak Türk vatandaşı olması dolayısıyla zanlının burada yargılanacağını düşündüğünü söyledi.

Vali Malay, zanlının adliyeye sevk edildiğini ifade etti. Buna karşın, basın mensuplarının Didim Emniyet Müdürlüğünün önündeki bekleyişi sürüyor.

Sorgusu tamamlanan zanlıyla ilgili Almanya'dan beklenen evrakın geldiği ancak halen Emniyet Müdürlüğü binasında bulunduğu öne sürüldü.

Kardelen Kıraç'ın cesedi, 15 Ocakta Paderborn yakınlarındaki Möhnesee adlı gölün sahilinde bulunmuştu.

Alman savcılık makamı, olayın faili olduğu gerekçesiyle Türkiye'ye kaçtığı belirlenen Ali K'nin yakalanması için Interpol'e başvurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*