Aydın Valisi'nden Baykal'a APS cevabı

Aydın Valisi'nden Baykal'a APS cevabı.11418
  • Giriş : 20.03.2009 / 22:47:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 15:34:02

Aydın Valisi Mustafa Malay, CHP lideri Baykal'ın ''AKP ile gelenler APS ile giderler'' sözlerine yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan'ın Aydın ziyareti öncesi ''bürokratları mitinge davet ettiği'' yolundaki iddialar nedeniyle eleştirilen Aydın Valisi Mustafa Malay, düzenlediği basın toplantısında, bunun bir veda toplantısı da sayılabileceğini söyledi.

Malay, tarafsızlık konusunda bu kadar iddialı olmasına rağmen bazı basın mensupları ve siyasilerin, Başbakan Erdoğan'ın, 9 Mart'ta Aydın'da yaptığı miting ve toplu açılış töreni programını farklı yöne çektiğini, mitinge başta kendisi olmak üzere devlet memurlarının katılmasının yasalarla yasaklandığını belirtti.

Buna rağmen bazı basın mensuplarının, bazı siyasilerden aldıkları ''saçma sapan'' bilgilerle, ''Vali, kamu görevlilerini Başbakan'ın mitingine yazı ile davet etti'' şeklinde haber ve köşe yazısı yazdıklarını ifade eden Vali Malay, şöyle konuştu:

''Yazıda miting kelimesi yok. Protokolsüz ve bürokratsız devlet olmaz. Eğer bürokrat varsa devlet vardır. Toplu açılışta kamu görevlilerinin hazır bulunmaları kadar daha doğal ne olabilir.

Ben bu siyasi kişilerin köşe yazarlarını ispata davet ediyorum.

Bir bürokrat, miting alanına gelmiş midir veya bürokratlara sorsunlar (Vali sizi zorladı mı?) diye. Bunu araştırsınlar, ispat etmezlerse namerttirler. Ben önemli değilim, Valilik, devlet ve milletten özür dilesinler.''

'BAYKAL DA APS İLE GİDER'

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın ''Valiler, genel müdürler, daire müdürleri, herkes aklını başına alsın. Türkiye'de (Ben sırtımı AKP'ye, Başbakan'a dayadım) diye kimse güvenmesin. AKP ile gelenler APS ile giderler'' şeklindeki sözlerini anımsatan Malay, şöyle devam etti:

''Bu çok komik. Valilerin nasıl gelip gideceği bellidir. Hiç bir Vali, APS ile gitmez. Devleti bu kadar yıpratan, halkının değerleri ile ters düşen kişiye, bu millet, Valisini APS ile gönderme yetkisi verir mi? Kesinlikle vermez. Ama ben de ona cevap vermek istiyorum. Öyle zannediyorum ki kendi partisi veya halk, Sayın Baykal'ı APS ile gönderecektir.''

'HÜKÜMET BENİ ALMAZSA EMEKLİLİĞİMİ İSTEYECEĞİM'

Devletin ekmeği ile büyümüş ve vefa borcu bulunan birisi olarak bu tür yaklaşımlara fırsat vermeyeceğini, bu nedenle Merkez Valiliğine alınması için İçişleri Bakanlığı'na başvurduğunu bildiren Malay, ''Görev yaptığım yerlerde ülkemin ve milletimin menfaati söz konusu olduğu zaman, mevki ve makamı elimin tersi ile iten bir kişiyim. Bunun bedellerini de ödedim. Beni merkeze aldılar ama halk beni coşkuyla uğurladı'' dedi.

Şimdi iktidarın dediğini yapmakla eleştirildiğini belirten Vali Malay, şunları kaydetti:

''İki yıl önce olan kuş gribinde tavukları kestim, katlettirmedim. Yaptığım açıklamalardan rahatsız olanlar oldu. Beni aradılar. Ama o zaman da (Ben doğruyu yapıyorum) dedim. O zaman bile bazı siyasiler beni merkeze aldırmak için uğraştılar. Olmadı. Şimdi diyecekler ki (Vali şov yapıyor, hükümete yağ çekiyor, yerinde kalmak, başka makamlara geçmek için böyle söylüyor). Onlara bu fırsatı vermeyeceğim. En ufak bir gerekçeleri olmayacak yanlış yazan medya ve siyasilerin. Öküzün altında buzağı arayan, hatta öküzün altına buzağı koyanlar var. Şayet hükümet beni merkeze almazsa, görev sürem dolmadığı halde emekli olmayı düşünüyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*