Aydın'da 30 hektar çam ormanı yandı

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

Aydın'ın Bozdoğan İlçesine bağlı Koyuncular köyünde öğle saatlerinde başlayan orman yangını 8 saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Havadan ve karadan yürütülen söndürme çalışmaları devam ederken yangında 30 hektar çam ormanı ile 90 dönüm tarım arazisi tamamen yandı.

Edinilen bilgiye göre dün saat 11.20 sıralarında Koyuncular köyü Tepedağ mevkiindeki ormanlık arazide henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangına ilk müdahaleyi köylüler ve Bozdoğan Orman İşletme Şefliği ekipleri yaptı. Havanın rüzgârlı olması ve tarım arazilerinin ormanlık alana yakın olmasından dolayı yangın kısa sürede büyüdü. Kontrol altına alınamayan yangını söndürmek için çevre işletme ve belediyelerden yardım istendi. Muğla, Köyceğiz, Dalaman, Marmaris, Yılanlı, Kavaklıdere, Yatağan, Milas, Aydın, Nazilli, Bozdoğan, Denizli ve Uşak işletmelerinden gelen 26 adet arasöz, 3 adet helikopter, 84 orman işçisi, 16 teknik eleman, 4 dozer, 1 greyder ve Aydın, Nazilli, Bozdoğan, Kuyucak, Horsunlu ve Buharkent belediyeleri itfaiye ekiplerinin katılımıyla yürütülen 8 saatlik söndürme çalışmaları neticesinde yangın tamamen kontrol altına alındı. Toplam 30 hektar çam ormanı ve 90 dönüm zeytin bahçesinin tamamen kül olduğu yangında, sahaları soğutma çalışmaları halen sürüyor. Yangının çıkış sebebinin tespit edilmesi için başlatılan soruşturma da devam ediyor.

Olayın ilk görgü tanıklarından olan Koyuncular Köyü Muhtarı Davut Çelik, dumanları görür görmez yangına müdahale ettiklerini söyledi. Yangın söndürme işçilerinin sayısının az olması nedeniyle yangına zamanında müdahale edilemediği iddia eden Çelik, bu nedenle söndürme çalışmaları sırasında güçlükler çeltiklerini açıkladı.

Söndürme çalışmalarını olay yerinde takip eden Muğla Orman Bölge Müdürü Aydın, yangının Bozdoğan Orman İşletme Şefliği sorumluluk sahasında başladığını bildirdi. Yangın söndürme ekiplerinin olaya anında müdahale ettiğini belirten Aydın, "30 hektarlık alanda yangını kontrol altına aldık. Soğutma çalışmalarımız devam ediyor. Ve çok acı ki burada yangın çıkarken bile köylülerimiz hemen karşı tarafta yine bahçe temizliğine devam ediyorlar. Yine dikkatsiz ateş yakmaya devam ediyorlar. Ne olursunuz biraz dikkatli olalım. Bu sene küresel ısınmadan dolayı fazla yağış da olmadı. Ormanlarımıza zarar vermeyelim." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious