Aydın'da deve güreşleri şenlikleri

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde 200 yıldır geleneksel hale gelen deve güreşleri şenlikleri; Aydın'ın Germencik ilçesine bağlı Ömerbeyli köyünde bugün yapılan sezonun ilk güreşi ile başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Deve güreşi organizatörü Metin Çetin, güreşlerin bir gün öncesi düzenlenen ''halı gecesi'' adı verilen eğlencede deve sahiplerini buluşturan güreşlerin amacının, toplumsal dayanışması güçlendirmek olduğunu açıkladı. Çetin, son yıllarda, deve güreşlerini izlemek isteyenler için yurtdışında turlar düzenlenmeye başladığını söyledi.

Güreş yapılacak her alanda önce dua edildiğini kaydeden organizatör Çetin, "Güreşlerden önce sokaklarda halka tanıtılan develerin özenle süslenmesi ve güreşleri kazanan devenin sahibine sadece halı hediye edilmesinin, 200 yıllık geleneğin bir parçasıdır. Deve güreşleri orta, ayak, başaltı ve baş' olmak üzere 4 kategoride yapılır. Güreşlerin ev sahipliğini cazgırlar yapar, güreşler sırasındaki çevre güvenliği ise urgancı diye tabir edilen görevliler tarafından sağlanır." dedi.

Aydın Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre ülkemizde deve güreşleri Aydın, Muğla ve İzmir illerinin ilçe ve köylerinde düzenlenen festivaller kapsamında 50'ye yakın ayrı merkezde yapılıyor. Ege Bölgesi'nde yaklaşık 200 yıldır geleneksel olarak yapılan deve güreşleri, son yıllarda ilginç deve isimleriyle de dikkati çekmeye başladı. Baykal, Sarıgül, Saddam, Bush, Deliyürek, Çatlı, Dermanbey, Muhsin Bey, Tatar Ramazan, Karahanlı, Alex ve Asashoryu Akabeno güreşlere olan ilgiyi artırmak için konulan ilginç isimlerden bazıları.

ÇOK ESKİ BİR GELENEK

Deve güreşlerinin tarihi 19. yüz yıl başlarına kadar uzanmakta. O tarihlerde İzmir yönünden gelen kervanlar, eski adı Karapınar olarak bilinen yeni adı ise İncirliova olan ilçede konaklamaktaydı. Bu konaklama esnasında deve yavruları (dorumlar) kendi aralarında oynarlardı. Kervanda yük bulamayan boşta kalan develerin birbirleriyle güreştiklerini gören deve sahipleri, develerin bu hareketlerine ilgi duyup deve güreşlerini organize etmeye başlamışlar ve bu oyunları gelenek haline getirmişler. İlk zamanlarda şahıslar arasında iddia yoluyla yapılan deve güreşleri zamanla genişleyerek zamanla toplumsal bir eğlence haline geldi.

Deve güreşleri toplumsal dayanışma, topluma yararlı temel hizmet kuruluşlarının yapıtlarının çoğaltılmasında, korunmasında ve çoğaltılmasında büyük rol oynamakta. Bu organizasyonlarda elde edilen tüm gelirler kamu ve toplum kuruluşlarına aktarılmakta.

Güreş develeri Buhur adı verilen çift hörgüçlü erkek deveyle tek hörgüçlü yoz dişi devenin çiftleşmesinden meydana gelen erkek devedir. Bu develere Tülü adı verilir. Tülü develeri yaz ve sonbahar aylarında arpa, burçak, üzüm ve yulaf gibi kuvvetli besinlerle beslenip kış aylarına doğru kızmaya başlarlar. Kızmalarının sebebi ise dişilerini diğer erkek develerden kıskanmalarından kaynaklanmaktadır. Develerin kızmaya başlamasından sonra güreşler başlar ve Aralık, Ocak, Şubat, ve Mart ayının sonuna kadar devam eder. Güreşlerden önce kampa alınan develer, bir sporcu gibi çalışmalara başlar ve günde en az 10- 15 kilometre yürütülür. Zaman zaman diğer develerle antrenman güreşi yaptırılan develerin, aylık masrafları bin 500 YTL ile 3 bin YTL arasında değişiyor.

GÜREŞ TAKVİMİ

Aydın Kültür ve Turizm Müdürlüğünce açıklanan Deve Güreşleri Şenlikleri takvimi şöyle:

26 Kasım: Germencik ilçesi Ömerbeyli köyü

3 Aralık: Koçarlı ilçesi Bıyıklı beldesi

10 Aralık: Karpuzlu ilçesi

17 Aralık: Kuşadası ve Kuyucak ilçesi Yamalak beldesi

24 Aralık: Sultanhisar ilçesi Atça beldesi

7 Ocak: İncirliova ilçesi

14 Ocak: Germencik ilçesi

21 Ocak: Köşk ilçesi Kızılyer köyü

28 Ocak: Aydın (merkez)

4 Şubat: Yenipazar ilçesi

11 Şubat: Kuyucak ilçesi

18 Şubat: Çine ilçesi

25 Şubat: Bozdoğan ilçesi ile Bıyıklı beldesi

4 Mart: Söke ilçesi Bağarası beldesi

11 Mart: Umurlu (merkez).

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious