Aydın'daki yangın kontrol altında

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Aydın'da akşam saatlerinde meydana gelen orman yangını kısmen kontrol altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aydın, Muğla, İzmir, Denizli orman yangını söndürme ekiplerinin yanı sıra çevre belediye itfaiyelerinin müdahale ettiği orman yangınını soğutma çalışmaları hava desteği ile devam ediyor. Arazinin sarp olması nedeniyle birçok yere arazözlerin ulaşamaması nedeniyle yanan alanın çevresi iş makinelerinin açtığı yollar ile çevrilerek yangının diğer alanlara sıçraması önlendi.
Dün akşam saat 17.30 sıralarında çıkan orman yangının kısa sürede büyümesi sonucu yangın Germencik ilçesine bağlı Habipler köyünü tehdit etmişti. Aydın Vali Yardımcısı Cevdet Kuran, Germencik Kaymakam Vekili Cafer Sarılı, Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi, Aydın Orman İşletme Müdürü Hüseyin Yalçın, İl Jandarma Komutanlığı görevlilerinin de katıldığı söndürme çalışmalarında önce yangın tehlikesi altında bulunan Habipler köyü ve çevresi iş makineleri ve arazözlerle yapılan çalışmalar sonucu yanmaktan kurtarılmıştı.

Gece saat 24.00 sıralarında kontrol altına alınan yangın, yanan çamlardan fırlayan kozalaklar ve başlayan rüzgar nedeni ile 5 ayrı noktada yeniden başlamıştı. Aydın İl Özel İdaresi Köylere Hizmet Götürme Birliği ve DSİ 21. Bölge Müdürlüğü'ne ait iş makinelerinde yanan alana sevk edilmesi sonucunda yangın sabah saatlerinde tekrar kontrol altına alındı. Havanın aydınlanması ile birlikte akşam saatlerinde durdurulan helikopter müdahalesi sabah saatlerinde yeniden başladı. Yanan alanların soğutma çalışmaları hava desteği ile devam ediyor.

Bu arada yangında şu ana kadar yaklaşık 600 dönüm ormanlık alanın yandığı bildirildi. İki yıl önce de aynı köy sınırları içerisinde meydana gelen orman yangınında yüzlerce dönüm çam ormanı yanmıştı. Olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü bildirildi.

Öte yandan köylüler, ormanlık içinden geçen yüksek gerilim hattındaki trafoların patladığını, yangının bundan kaynaklanmış olabileceğini iddia etti. Ortaya atılan bu iddialar üzerine bölgeye gelen ve inceleme başlatan TEDAŞ yetkilileri, yangının elektrik arızasından çıktığına dair herhangi bir delil bulamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious