Aydınlar Kürtleri anladı, dindarları dışladı

Aydınlar Kürtleri anladı, dindarları dışladı.10384
  • Giriş : 23.12.2008 / 06:40:00
  • Güncelleme : 23.12.2008 / 00:28:08

Türk Müziğinin usta besteci - yorumcusu Timur Selçuk, Söz Sende'de Balçiçek Pamir'e konuk oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sanatının yanında politik duruşuyla da tanınan Timur Selçuk, aydınların Kürtleri anladığını, dindarları dışladığını söyledi.

Selçuk, "İşin başına gitmek gerekirse Atatürkçülük okullarda doğru anlatılmıyor. Kemalizm tanımlamasını ben kullanmıyorum. "İzm" neyin sonuna geldiyse onu çürütmeye başlamaştır. "İzm"ler beni korkutuyor. Onun için Atatürkçülük derim. O benim yüreğimi daha çok ısıtan bir şeydir. Sanırım doğru anlatamadık. Siyasi görüşlerin güzelliğinin insanı insan yapan değerlere ne ölçüde katkıda bulunduğuyla anlaşılması gerektiğini biz anlatamadık. Atatürk'ün gerek Kurtuluş Savaşı'nda gerekse devrimlerinde tek bir amacı vardı: İnsanı insanca yaşatmak. Bu şekilde baktığınız zaman buna en yakın duran siyasi anlayış sol. İster sol deyin, ister sosyal demokrat, ister demokratik sol, ister sosyalizm... Mustafa Kemal'i hiçbir şekilde solun dışında bir düşüncenin içine koymak mümkün değildir." dedi.

ÇARŞAF AÇILIMI GEÇ KALMIŞ BİR AÇILIM

Seçimlerde CHP'ye oy verdiğini söyleyen Timur Selçuk, CHP'nin "çarşaf açılımı"nın da gecikmiş bir açılım olduğunu savundu. Selçuk şöyle devam etti: "Bizim mütedeyyin kesime söyleyecek bir sözümüz yoktur, diye başlar sosyal demokrat konuşmaya. Sanki mütedeyyin insanlar Cumhuriyet'ten sonra Kuzey Buz Denizinden geldiler. Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı'nın devamıdır. İşe böyle girerseniz ben bunu yemem. Onların gönül teline hitap etmek, onların yaşamlarına saygı gösterecek altı dolu bir laf beklerim. Solun gelişmesi ancak sağlıklı ve ahlaklı bir sosyal demokrasiyle mümkündür. CHP'nin bunun altını doldurması gerekir. Beni ikan etmeleri gerekir. İkna etmedikleri sürece çarşaf bana simge gibi gelir."

Daha önce yaptığı "Solcuların da namaz kılacağını gösterdim" açıklamasıyla dikkat çeken Timur Selçuk, dedesinin ilahiyatçı olduğunu, annesinin anneannesinin de hafız olduğunu söyledi. Manevi yanını ailesinden aldığını vurgulayan Selçuk, konserlerden önce iki rekat namaz kıldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*