Aydınlı Romanların Çin malları yüzünden neşesi kaçtı

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Aydın'da, sepet ve değişik süs eşyaları örerek ekmeğini kazanan binlerce Roman, "Ucuz Çin malları yüzünden para kazanamaz olduk. Daha büyük sıkıntılar yaşanmadan hükümetin buna çözüm bulmasını istiyoruz." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Her geçen gün mesleklerinin yok olmasından, ürettikleri sepet, şezlong, sandalye ve değişik süs eşyalarının para etmemesinden dert yanan Romanlar, parasızlık sebebiyle gençlerini evlenemediklerinden şikayet etti.

Çocukluğundan beri bu işi yaptıklarını, başka bir işleri olmadığını belirten Niyazi Şeritoğlu, "Çin malları yüzünden mahallemizin huzuru kaçtı. Burada yaklaşık 5 bin kişi var. Tamamının geçim kaynağı sepetçilik ancak son üç yıldır Çin malları yüzünden ekmek parası bile kazanamaz olduk. Herkesin neşesi kaçtı, kavgalar arttı. Hükümet vatandaşını düşünüyorsa Çin malı ithalatını ve ülkede satışını yasaklasın." diye konuştu.

Sabahtan akşama kadar kargı soyarak geçinmeye çalışan 25 yaşındaki Cemile Göymen ise ekonomik kriz sebebiyle gençlerin evlenemediğini ifade etti. İki yıl önce sepetçilik piyasasında 100 kargının 3 YTL'ye soyulduğunu kaydeden Göymen, "Bu yıl 2 YTL'ye düştü. Sabahtan akşama kadar çalışıyoruz ancak 300 kargı soyabiliyoruz. Yaptığımız işin maddi karşılığı da 6 YTL ediyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious