Aygün, Erdoğan ve Gül'ü sigortalı yapacak

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Türkiye Müteahhitler Federasyonu genel kurulunda konuşan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sİnan Aygün, inşaat sektöründeki SSK sorununa değindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aygün, “Kanun gereği inşaatta çalışanların belli sayıda sigortalı olma zorunluluğu var. Ben de isimleri tamamlamak için sayın Başbakan Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü sigortalı yapacaktım, ama arkadaşlarım buna karşı çıktı” dedi.

ATO Başkanı Sinan Aygün, Toplu Konut İdaresi'nce (TOKİ) yapılan konutların inşaat sektöründe müteahhitlere büyük zarar verdiğini söyledi. Aygün, TOKİ'nin arsa parası, ruhsat harcı gibi genel giderlerden muaf olduğunu belirterek, “TOKİ, Hazine'ye ait en iyi arazileri rahatlıkla kullanıyor. Müteahhit bir ailenin çocuğum ve sektörü iyi bilirim. Müteahhitlerin TOKİ ile rekabet edebilme gücü yoktur, devletle rekabet olur mu hiç? Ama sosyal konut adı altında TOKİ, Türkiye'nin her yerinde lüks inşaatlar yapıyor ve bu da TOKİ'yi sosyal olmaktan çıkarıyor” dedi.
ATO Başkanı Aygün, Sosyal Güvenlik Yasası'nın günümüzdeki ihtiyaçlara yanıt vermediğini belirtti. 35- 40 yıl öncesine ait yasalarla SSK'nın sorunlarının çözümlemeyeceğini belirten Aygün, hükümete yönelik düşündüğü ancak arkadaşları tarafından vazgeçirildiği bir düşüncesini şöyle anlattı: “İnşaat yaparken belli sayıda sigortalı bildirmek durumundasınız. İnşaatı nasıl yaptığınız, hangi teknoloji ve kaç kişi ile yaptığınız önemli değil. Önemli olan, SSK'nın belirlediği sayıda sigortalı yapmaktır. Biz de Ankara Ticaret Odası'na ek bina yapıyoruz ve sayıyı doldurmak için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ü sigortalı yapmaya karar verdim. Nasıl olsa SSK isimlere bakmıyor. Ama yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım beni vazgeçirdi.”

TOKİ BAŞIMIZIN BELASI

Türkiye Müteahhitler Federasyonu Başkanı Hasan Bağcı, TOKİ için ‘Başımızın belası’ ifadesini kullandı. Genel kuruldaki konuşmasında inşaat sektörünün 200'den fazla alt sektörün dinamosu olduğunu belirten Bağcı, “Hani devlet ayakkabı yapmazdı, hani devlet müteahhit değildi. Şu anda devlet TOKİ ile birlikte müteahhitliğe soyunmuş durumdadır. Hükümet, yoksa geçmişte sosyalist devletlerin yaptığını mı örnek alıyor? TOKİ'nin Türkiye'de arsa sorunu olmadığı gibi, Hazine arsalarına gerektiği kadar inşaatını yapıyor ve belediyelere maliyetin yüzde 15'ini ödüyor” dedi. Genel kurulda konfederasyon olma yolunda önemli adımlar attıklarını belirten Bağcı, yapılan seçimde yeniden başkan seçildi.

Kongrede TOKİ ile ilgili söz alan Polatlı Müteahhitler Derneği Başkanı Salih Yılmaz, Polatlı'da 2005 yılında 1500 konut yapıldığını, TOKİ'nin konut yapmaya başlamasından sonra bu yıl sayının 1200'e düştüğünü belirtti. Yılmaz, TOKİ konutlarının sosyal konut olma durumundan çıktığını ve ticari sektör haline dönüştüğünü belirterek, “Polatlı'daki TOKİ evlerinin camlarında kiralık ilanları yer alıyor, ev sahibi olmak isteyen dar gelirli aileler neden evlerini kiraya versinler. Demek ki burada ev sahibi olmak gibi bir düşünce yok ve ticaret var” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious