Aygün: Ankara'yı tasfiye çalışmaları var

  • Giriş : 19.04.2007 / 00:00:00

ATO Başkanı Sinan Aygün, Merkez Bankasının İstanbul'a taşınması durumunda 20 bin kişinin de İstanbul'a gideceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aygün, “Gördüğüm kadarıyla Ankara'yı tasfiye çalışmaları var” dedi.

Ankara Kulübü Derneği'nin düzenlediği “Milli Egemenlik Ekseninde Başkent Ankara” panelinde konuşan ATO Başkanı Aygün, Devlet Bakanı Ali Babacan'ın ”Merkez Bankası'nın taşınacağını” ifade ettiğini belirterek, bundan bir hafta sonra da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da İstanbul için vize uygulamasından bahsettiğini söyledi.
Aygün, Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınması durumunda 20 bin kişinin İstanbul'a gideceğini kaydederek, “Gördüğüm kadarıyla Ankara'yı tasfiye çalışmaları var” diye konuştu.

Bu tasfiyenin, devletin üst kademelerinde başladığını öne süren Aygün, yurt dışında da Halk Bankası'nın satış pazarlıklarının yapıldığını kaydetti. Aygün, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 1923'ten 2002'ye kadar olan dönemde 57 milyar dolar olan cari açığın 2002-2007 yılları arasında iki misli artarak 117 milyar dolara çıktığını anlattı.
Son yıllarda yaygınlaşan “Sosyete Pazarları”na da değinen Aygün, bu pazarların haksız rekabete yol açtığını savunarak kapatılmalarını istedi. Ankara'da Tunalı esnafının, Mayıs ayının başına doğru kepenkleri indireceklerini ifade eden Aygün, bu durum karşısında yetkililerin tepkilerini merak ettiklerini söyledi.

Merkez Bankası Eski Başkanı Süreyya Serdengeçti ise, 1989 yılından beri Merkez Bankası'nın Ankara'dan idare edildiği ifade ederek, bugüne kadar bunun bir zararının görülmediğini vurguladı. Serdengeçti, dünyada finans merkezleriyle ülke başkentlerinin ayrı yerlerde bulunması halinde Merkez Bankalarının genelde başkentlerde bulunduğunu anlattı.

Devlet Tiyatroları Eski Genel Müdürü TOBAV Genel Başkanı Tamer Levent de, Ankara'da Kültür Bakanlığı'na bağlı merkezlerin kurulmasının tesadüfi olmadığını belirterek, Ankara'nın konumu itibariyle “siyasal yönetim yaparken kültür politikaları üreten bir merkez olarak düşünüldüğünü” bildirdi. Panele DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious