Aygün uyardı: 'Kart fırtınası geliyor'

  • Giriş : 28.01.2007 / 00:00:00

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Kredi Kartları Yasası'nı delen bazı bankaların, harcama limitinin aşılmasına göz yumup ardından da "limit aşım ücreti" talep ettiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yasaya göre, bankaların müşterinin talebi olmadan limit artıramayacaklarını, ancak limit aşımına göz yumularak dolaylı yoldan limit artırımı yapıldığını belirten Aygün, limit aşımı durumunda ücret talep edilmesinin de yasaya aykırı olduğunu vurguladı. Aygün, limit aşımı halinde, aşılan miktara işlem tarihi ile ödeme tarihi arasındaki süre için akdi faiz uygulanabileceğini belirterek, "Bankalar akdi faizden başka herhangi bir ücret talep edemezler" dedi.

Çok sayıda kredi kartı kullanıcısının ekstrelerinde "limit aşım ücreti" sürprizi ile karşılaştıklarını belirten Aygün, tüketicileri, "Kredi kartınızın limitini aşmamaya özen gösterin. Aşarsanız da limit aşım ücreti talep eden bankalara itiraz edin. Gerekirse tüketici hakem heyetlerine başvurun" sözleriyle uyardı.

KART FIRTINASI GELİYOR

Aygün, son birkaç aydır kredi kartları konusundaki şikayetlerin yeniden artmaya başladığına dikkati çekerek, "Kart fırtınası geliyor" uyarısında da bulundu.

Kredi kartı borcunu kapatmak için tüketici kredisi çekmek isteyen vatandaşların bu taleplerinin reddedildiğini belirten Aygün, "Bankalar, borcunu kapatmak isteyen müşterilerine kolaylık göstermezse, önümüzdeki aylarda yeni bir kredi kartı faciası ile karşı karşıya kalabiliriz" dedi.

Yıllık enflasyonun yüzde 9.65 olduğu gözönünde tutulduğunda, Merkez Bankası tarafından yüzde 5.63 olarak ilan edilen kredi kartı akdi faiz oranının yüksek olduğunu vurgulayan Aygün, "Yıllık enflasyonun yüzde 9.65 olduğu bir ekonomide aylık faizin yüzde 5.63 olması tefeciliktir" diye konuştu.

Aygün, bazı bankaların yüzde 5.63'ten daha düşük faiz uyguladıklarını belirterek, bankaların akdi faiz oranlarının Merkez Bankası'nın internet sitesinde düzenli olarak yayınlandığını, tüketicilerin en düşük faizi uygulayan bankaların kredi kartını kullanmasını istedi.

HAKSIZ KAZANÇ KAPISI

Aygün, bankaların limit aşım ücreti, yıllık kart ücreti ve komisyon ücretlerinden ciddi ölçüde haksız kazanç elde ettiklerini, bu durumun tüketici haklarına olduğu kadar "ticaret etiği"ne de aykırı olduğunu söyledi.

Yıllık kart ücretinin ortalama 25-30 YTL civarında olduğunu hatırlatan Aygün, Aralık 2006 itibariyle kredi kartı sayısının 32 milyon 433 bine ulaştığı dikkate alındığında bankaların sadece yıllık kart ücretinden yaklaşık 973 milyon YTL kazanç elde ettiklerini bildirdi.

İtiraz eden kimi müşterilerden kart ücreti alınmadığına dikkati çeken Aygün, "Bu da uygulamanın keyfiliğini gözler önüne seriyor. Bankalar tuttuğunu öpüyor" dedi. Aygün, tüketicilerin, yılık kart ücretini iade etmeyen bankaları tüketici hakem heyetlerine şikayet etmelerini istedi.

Vatandaşın bankada açtırdığı hesaplardan da "hesap işletim ücreti" kesildiğini belirten Aygün, tüketicilere şu uyarılarda bulundu:

"Filmlerde bankalar soyuluyor ama gerçek hayatta vatandaş soyuluyor. Hesapta paranız yoksa, para yatırdığınız anda hesap işletim ücreti kesiliyor. Kullanmadığınız hesaplarınızı mutlaka kapatın."

Bir kişinin aynı bankada birden fazla hesabı bulunabildiğini, her hesap için ayrı ücret talep edildiğini belirten Aygün, bazı bankaların hesap işletim ücretinin aylık 5 YTL'yi bulduğunu kaydetti. Aygün, Türkiye'de 80 milyonun üzerinde hesap bulunduğunu, her ay 5 YTL hesap işletim ücreti kesildiğinde bankaların kasasına giren toplam paranın 4 milyar 800 milyon YTL'ye ulaştığını bildirdi.

BDDK'nın sözkonusu keyfi uygulamaları ortadan kaldırmak için yönetmelik hazırlığı içinde olduğunu da kaydeden Aygün, "BDDK'nın yasadaki boşlukları kapatan bir yönetmelik çıkarmasını bekliyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious