Aygün'den Kenan Evren'e sert tepki

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Türkiye’nin eyalet sistemine geçmesi gerektiğini söyleyen 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e sert tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Evren’in sözlerinin kendisinin yaptığı Anayasa’ya aykırı olduğunu belirten Aygün, Türkiye’nin ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütün olduğunu kaydetti.

Aygün, Anayasanın 3. maddesinde, "Türkiye Devleti, ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe’dir, bayrağı şekli kanunda belirtilen beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı İstiklal Marşı’dır. Başkenti Ankara’dır" denildiğini, Anayasanın 4. maddesine göre ise bu hükümlerin değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez hükümler olduğunu hatırlatarak, ATO hukuk biriminin Evren’in sözlerini incelediğini, gerekirse hakkında dava açacakları bildirdi.

"EVREN'E TUVAL VE FIRÇA GÖNDERİYORUM"
Evren’in "Geldiğim yaş ve yaptığım işler bana bu cesareti veriyor" sözlerini de değerlendiren Aygün, "Evren?in yaşı, cesaretin değil başka şeylerin göstergesidir. O da doktorların uzmanlık alanına girer" dedi.

Evren’e, Türkiye Cumhuriyetinin yönetim biçimi üzerine konuşmayı bırakıp resim yapmaya devam etmesi çağrısında bulunan Aygün, "Evren resmi bitirdi, şimdi harita çiziyor. Ben ona nü resim yapmaya devam etmesini tavsiye ederim. Kendisine 30 tuval ve 50 fırça gönderiyorum. Konuşmayı bıraksın, resim yapsın" dedi.

Kenan Evren?in sözlerini Türkiye?nin bölünmesini isteyenlerden başka kimsenin desteklemediğini ifade eden Aygün, "Evren’e şu soruyu sormak lazım; Türkiye?nin eyaletlere bölünmesini istiyorduysa, 12 Eylül darbesini niye yaptı" görüşünü dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious