Ayhan Çarkın hakkında suç duyurusu

Ayhan Çarkın hakkında suç duyurusu.8258
  • Giriş : 31.10.2008 / 20:02:00

Şanlıurfa Barosu, ''Susurluk Davası'' hükümlülerinden eski özel timci Ayhan Çarkın'ın, bir televizyon kanalındaki programda yaptığı açıklamalarıyla ilgili suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Barodan yapılan yazılı açıklamada, gazeteci Uğur Dündar'ın hazırlayıp sunduğu programa bir süre önce katılan Çarkın'ın, bazı açıklamalarda bulunduğu hatırlatıldı.

''1136 Sayılı Avukatlık Kanunu 76. maddesine göre'', hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmanın baroların görevi olduğuna değinilen açıklamada, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine göre de ''yaşam hakkı''nın en temel insan hakkı olduğuna dikkat çekildi.

Gerek Türkiye'de ve gerekse Şanlıurfa'da birçok faili meçhul cinayetin işlendiğinin iddia edildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Halen failleri (cinayetlerin) tespit edilip, yargı önüne çıkarılamamıştır. Devletin resmi görevlisi olarak çalışan özel harekatçı Ayhan Çarkın'ın itiraf niteliğinde sayılabilecek beyanları ülkemizde ve ilimizde meydana gelen faili meçhul cinayetleri aydınlatabilecek niteliktedir. Bu olay ulusal basın ve kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştır. Çarkın'ın itiraflarıyla, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması, adaletin gerçekleşmesi, toplumun hukuka ve demokrasiye olan inanç ve güveninin artması ve gerekse bu soruşturmanın sağlıklı ve cesurca yürütülerek bu cinayetlerden sorumlu olanların yargı önüne çıkarılması gerekmektedir.''

Baro Yönetim Kurulunun aldığı kararla, ''binin üzerinde cinayet işlediğini ifade eden'' Çarkın ve suça iştirak edenler hakkında faili meçhul cinayetler dolayısıyla Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunma kararı alındığı ve bu doğrultuda failler hakkında suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*