Ayhan CAS'a başvuracak

Ayhan CAS'a başvuracak.14033
  • Giriş : 06.06.2008 / 11:04:00

Milli atlet Süreyya Ayhan Kop'un, hakkında verilen 4 yıl, eşi ve antrenörü Yücel Kop için de 2 yıl yarışmadan men cezasına itiraz ederek Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) başvuracağı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kop ailesinin avukatı Osman Buldan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Süreyya Ayhan Kop için Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından iki kez verilen ömür boyu men cezasının kaldırıldığını anımsattı. Verilen 4 yıllık cezayı da fazla bulduklarını savunan Buldan, şunları söyledi:

''Kop ailesi, yaptığı değerlendirme sonrası CAS'a başvurarak hak arama mücadelesine girmişlerdir. Türkiye'de bu dosya kapandı. Süreyya Ayhan 4, Yücel Kop 2 yıl ceza aldı. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin birçok kararı elimize geçti. Benzer suçlarda sporcuların daha az ceza aldığını gördük. Süreyya Ayhan'ın cezasının daha az süreye ineceğini umuyoruz. Kop ailesi haklı olarak daha erken piste dönmek için önündeki bu imkanı kullanma düşüncesindeler. Türkiye'ye, Türk atletizmine yeni başarı kazandırma gayreti içindeler. En azından bunu yaptıktan sonra bu şekilde anılarak sporu bırakma düşüncesindeler. Türkiye'ye madalyalar kazandırmış bir kariyeri bu şekilde bırakmış olmayı doğru bulmuyorlar.

Atletizm Federasyonu'nun daha vermiş olduğu ömür boyu men cezasını duyunca bu işi sonuna kadar götürmeye kararlaştırmışlardı. Şimdi yarışın 3. etabı başladı. Bu da hak arayışıdır. CAS'dan daha adil karar çıkacağı düşüncesindeler. Hazırlıklarımız bu yöndedir. Kararın tebliğinden sonra 21 günlük süre var. 2 hafta içinde CAS'a başvuracağız. Hazırlıklarımız bu yönde. Türkiye'de bugüne kadar kurumsal başvurular oldu, ancak sporcu başvurusuna hiç rastlamadık. Sanırım Süreyya Ayhan da bir ilki gerçekleştirmiş olacak.''

Süreyya Ayhan'ın, şu an Antalya'da yarın görev alacakmış gibi günlük antrenmanlarını sürdürdüğünü ve herhangi bir sakatlığının da bulunmadığını ifade eden Osman Buldan, yapılan savunmaların muhatabını bulacağını ve cezanın daha az süreye düşeceği kanaatini taşıdıklarını kaydetti.

Bunun bir şikayet olmadığını savunan Buldan, ''Kararlara saygılıyız. Davada isnat edilen kural ihlalinin Amerika'da işlenmiş olduğu ileri sürüldüğünden, uluslararası mevzuat uygulanmalıydı. Türkiye mevzuatı uygulandı. Teknik anlamda uygulanacak mevzuat konusunda bir hataya düşüldüğü için, cezanın fazla verildiği inancında olduğumuzdan dolayı Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ndeki itiraz imkanlarımızı kullanma düşüncesindeyiz'' diye konuştu.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Ceza Tahkim Kurulu, Türkiye Atletizm Federasyonu'nun Süreyya Ayhan Kop hakkında 2 kez verdiği ömür boyu men cezasını 4 yıla indirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious