Ayı, 19 küçükbaş hayvanı telef etti

Ayı, 19 küçükbaş hayvanı telef etti.19036
  • Giriş : 20.08.2008 / 21:49:00
  • Güncelleme : 20.08.2008 / 23:11:51

Kastamonu'nun Küre ilçesinde dağda ayının saldırısına uğrayan 19 küçükbaş hayvan telef oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, İkizciler Köyü Abut Mahallesi Kerekçiler Karakaya mevkisinde Mehmet Değirmenci (76) ve eşi Şerife Değirmenci'ye ait 8 koyun, 8 keçi ve 3 koç olmak üzere toplam 19 küçükbaş hayvan ayı saldırısına uğradı. Ayının, kayalıklar ve sarp bölgede bazı hayvanları olay yerinde parçalayarak telef ettiği, bazılarını inine götürdüğü, kimi leşleri ise toprak altına gömmeye çalıştığı belirlendi.

İlçe Tarım Müdürü Altan Kıymaz, İkizciler Köyü Muhtarı Mehmet Siviş, DP İlçe Başkanı Şerafettin Çetin, İlçe jandarma ekibi olay yerinde inceleme yaptı.

Toplam 29 küçükbaş hayvanlarının bulunduğunu anlatan Mehmet-Şerife Değirmenci çifti, 19 hayvanının ayı tarafından öldürülmesinin ardından göz yaşlarını tutamadılar.

''Canı gibi beslediklerini'' söyledikleri hayvanlarını Kurban Bayramı'nda satarak geçimlerini sağlayacaklarını Değirmenci çifti, ''Şimdi ne yapacağız? Geçim kaynağımız hayvanlarımızı ayıya teslim ettik'' diyerek dert yandı. Geride kalan 10 kuzuyu ahırdan çıkartmadıklarını belirten çift ''artık onları en iyi şekilde büyüteceğiz'' dedi.

Çift, yöreyi uzun zamandır tehdit eden ayıya karşı önlem alınmasını istedi.

Telef edilen hayvanların içinde adak için Mehmet Değirmenci'ye ''ayırttığı'' koçun da bulunduğunu söyleyen İkizciler köyünden Murat Görenek ise ''çok üzgünüm. Bu ayı bu bölgede uzun zamandır tehlike yaratıyor. Bir eşeğimi 4 yıl önce ayı kucaklayıp dağa, inine götürdü. Bahçelere ve çevreye de zarar verdi. Acilen önlem alınmalı'' şeklinde konuştu.

Telef olan hayvanlar ilçe veterineri kontrolünde köylüler tarafından toprağa gömüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*