Ayı, bal çalmaktan hüküm giydi

Ayı, bal çalmaktan hüküm giydi.16064
  • Giriş : 16.03.2008 / 16:56:00
  • Güncelleme : 16.03.2008 / 16:54:47

Makedonya’da bir arı yetiştiricisinin kovanlarından defalarca bal çalan bir ayı, hırsızlıktan mahkum edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mahkemenin verdiği mahkumiyet kararının ardından ayının siciline hırsızlık ve suç amaçlı hasar maddeleri eklendi. Ancak Bitola kentindeki mahkemede sanık sandalyesi boştu ve gıyabında hüküm verildiği için ortalıkta kolları kelepçeli bir ayı da yoktu.

Sözkonusu dava, bir yıl boyunca kovanlarını korumak için çabalayan ancak bir sonuç alamayan kızgın bir arıcı tarafından açılmıştı.

Arı yetiştiricisi, bir jeneratör koyup bölgeyi aydınlatmasına ve içinde bol bol davul sesi olan Sırp halk şarkıları çalmasına rağmen, ayıyı ancak bir süreliğine kovanlarından uzak tutmayı başarabildiğini anlattı.

Arıcının verdiği bilgiye göre, jeneratörün yakıtı bittiğinde ve müzik sesi azaldığında, ayı kovanların bulunduğu alana geri döndü ve yeniden bal çaldı.

DEVLET ÖDEYECEK
Mahkum edilen ayının bir sahibi bulunmadığından ve ayılar ülkede koruma altında bulunan bir tür olduğundan, mahkeme, arıcının hasarını devletin ödemesine karar verdi.

Buna göre Makedonya devleti, arı yetiştirici Zoran Kiseloski’ye, uğradığı maddi hasar karşılığında, yaklaşık 4 bin 300 YTL ödeyecek.

Makedonya’nın belli bölgelerinde çok sayıda ayı bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious