Ayılar, 60 kovanı parçaladı

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Kastamonu'da arı kovanlarına yönelik artan ayı saldırıları bal üreticilerini tedirgin ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bal üreticileri son aylarda artan saldırıların maddi zarara sebebiyet verdiğini fakat yasa gereği konulan av yasağı nedeniyle çaresiz olduklarını belirttiler.

Taşköprü Muhtarlığını yapan ve aynı zamanda da bal üreticisi olan, Halil Özal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 60 kovanın ayı saldırısı nedeniyle parçalandığını ve 18 bin YTL maddi zararı olduğunu söyledi.

Zararının telafisi için devletten yardım isteyen Özal, ''Geçen yıl pek bal alamamıştık. Bu yılın bereketli geçeceğini umuyorduk. Artık yavaş yavaş balları satmaya hazırlanıyorduk ki hesapta olmayan ayının saldırısı sonucu 60 kovandan elde ettiğim balı alamaz hale geldim. Arılarımın da bir çoğu kaçtı. Ayıların saldırısı sonucunda bu yılda bal satışımız olmayacak. Şuan da sadece benim 18 bin YTL zararım var'' dedi.

-DEVLET ÇÖZÜM YOLU BULMALI

İzinsiz ayı avının 26 bin YTL cezası olduğuna işaret eden Özal, yasak avlanma ile kanuna aykırı bir davranışta bulunmak istemediklerini ifade etti.

Özal, şunları kaydetti:

''Kanunlara saygımız sonsuz. Ancak geçimini bizler gibi arıcılıktan yapan ailelerin mağduriyetlerinin göz önüne alınarak bir çözüm bulunmasını yetkililerden özellikle talep ediyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious