Ayılar 50 ton karpuzu telef etti

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Erzincan merkeze bağlı Uluköy beldesine inen ayılar, beldede bulunan karpuz tarlalarını dağıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erzincan’ın Uluköy beldesi Kavaklıbük bölgesine 10 gün önce inen bir ayı Uluköy Belediye Başkanı Salih Kara tarafından öldürülmüştü. Beldenin ürünlerine zarar verdiğini ve kendilerine saldırması üzerine ayıyı öldürdüğünü açıklayan Kara’ya birçok dernek ve kuruluştan tepki gelmişti. Başkan Kara’ya bin 410 YTL para cezası kesilmiş ve hakkında, cumhuriyet başsavcılığı suç duyurusunda bulunmuştu. Olayın üzerinden 10 geçmesinin ardından, beldeye inen 5 civarında ayı, Kavaklıbük bölgesinde bulunan 8 karpuz tarlasına büyük zarar verdi. Gece saatlerinde tarlaya gelen ayılar, 37,5 dönem ekili arazide yaklaşık 50 ton karpuzu telef etti. Ayılar köylüye 15 bin YTL’lik maddi zarar verdi.

Gördükleri manzara karşısında şaşkına dönen belde sakinlerinden Özgür Kocatürk (38), “Belediye başkanımız yanlışlıkla bir ayı vurdu, az kalsın divan-ı harbe vereceklerdi. Devlet gelsin ayısına sahip çıksın. Ayılar 5 ton karpuzumu yok etti. Zararım çok büyük.” dedi. Kocatürk, köylüler olarak çevre il müdürlüğüne şikayette bulunacaklarını söyledi. Belde sakinlerinden Tuncer Kazandırmak (35) ise ayıların son yıllarda ilk kez kendilerine zarar verdiğini kaydetti. Kazandırmak, “Ayılar ilk kez bize zarar verdi. Yetkililerden ya ayılarına sahip çıksınlar, ya da zararımızı karşılasınlar.” diye konuştu.

Uluköy Belediye Başkanı Salih Kara ise ayı öldürmesi sebebiyle olayın yargıda olduğun ubunun için konuşmayacağını söyledi. Öte yandan karpuz tarlalarında tespit yapıldıktan sonra kesin zararın ortaya çıkarılacağı belirtildi.

‘Öldürmek yasak, bahçe ve bostanlarınız için sigorta yaptırın’

Erzincan merkeze 30 kilometre uzaklıktaki Uluköy beldesine ait Kavaklıbük mevkiinde bulunan karpuz ekili alanlar, dün sabaha karşı ayılar tarafından talan edildi. Yetkililere çağrıda bulunan köylüler, ya yetkililerin ayılara sahip çıkmasını, ya da zararlarının karşılanmasını istiyor. Erzincan Çevre İl Müdürü Zakir Karartı ise köylülerin önlem alması gerektiğini ifade etti. Ankara Merkez Halk Komisyonu ve Çevre ve Orman Bakanlığı’nın elemanlarının kararı doğrultusunda, ayıların nesli tükenen bir hayvan olması ve koruma altında bulunması nedeniyle öldürülmesinin yasak olduğunu belirten Karartı, “Köylülerin kendi önlemini alması gerekiyor. O bölgede insan bulunması durumunda ayı oraya girmez. Bekçi tutarak ya da tarlalarını sigorta yaparak önlemlerini almaları gerekiyor. Aksi takdirde zararı karşılama gibi bir durum söz konusu olamaz.” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious