Ayılar kış uykusuna yatamıyor

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Küresel ısınma nedeniyle kar ve soğun olağan olduğu kuzey ülkelerinde havaların mevsim normalleri üzerinde seyretmesi nedeniyle ayılar kış uykusuna yatamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de Uludağ ve Palandöken gibi kış turizminin yoğun olduğu yerleri vuran küresel ısınma nedeniyle Alplere kar yağmazken Norveç ve Finlandiya gibi ülkelerde de havalar ılık seyrediyor. Bu nedenle Finlandiya'daki hayvanat bahçelerinde kış uykusuna yatmasını beklediğiniz ayılar, sanki ilkbahar yaşanıyor gibi bahçelerinde oynuyor. Normal olarak bu aylarda ayıların bölümü kapalı olması beklenirken havalar ılıman geçmesi nedeniyle kış uykusuna yatamayan ayılar çareyi birbirleri ile oynamakta buluyor.

Helsinki'deki Korkeasaari Hayvanatbahçesi'nde ayılar uyuyamazken aynı davranışlar ülkenin kuzeyindeki hayvanatbahçelerinde de görülüyor. Sıcak bölgelerinden getirilen hayvanlar bile havanın ılıman geçmesi nedeniyle vakitlerini dışarı da geçiyor. Şili'den getirilen flamingoların, bu aylarda vakitlerini kapalı alanlarda geçirmesi beklenirken ılıman havalar nedeniyle vakitlerini açık alanlarda geçiriyor.

Finlandiya'nın yanı sıra Norveç'te de havaların ılıman geçmesi nedeniyle Oslo merkezinde yapılan kayak yarışmaları, bu yıl, taşıma kar ile yapılan pistte gerçekleşmek zorunda kaldı. Norveç'te son 60 senenin en düşük kar yağış oranı yaşanıyor. Norveç ve Finlandiya'daki vahim durumun yanı sıra Sibirya'da havaların mevsim normallerinin üstünde sıcak geçmesinden dolayı ayılar kış uykusuna yatamamıştı. Dünyaca ünlü kayak merkezlerinin bulunduğu Alpler'in eteklerinde de çiçekler açıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious