Ayılar köylüyü hayatından bezdirdi!

Ayılar köylüyü hayatından bezdirdi!.19036
  • Giriş : 19.08.2008 / 07:28:00
  • Güncelleme : 19.08.2008 / 01:24:47

Erzincan merkeze bağlı Uluköy beldesinde ayı saldırıları karpuz üreticilerini hayatından bezdirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üreticiler koruma altındaki ayıların vermiş olduğu zararın devlet tarafından karşılanmasını istiyor. Çaresiz köylüler, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından koruma altına alınan hayvanlar arasında bulunan ayılara, devletin sahip çıkmasını ve engel olmasını istiyor.

Uluköy beldesinde üç yıldır karpuz tarlalarına zarar veren ayılar, geleneklerini bu hasat döneminde de sürdürdü. Bostanlara giren ayılar yaklaşık 100 bin YTL civarında zarara yol açtı. Erzincan'a 28 kilometre uzaklıkta bulunan ve bin 500 nüfuslu Uluköy beldesinde, geçimlerini karpuz üretiminden sağlayan çiftçiler, devletten ayı saldırılarına karşı çözüm üretilmesini istiyor.

Hasat mevsiminin başlamasıyla birlikte bölgede bulunan ayılar karpuz tarlalarına girerek, üreticilere zarar veriyor. Artan ayı saldırıları ve binlerce YTL'lik zarar çiftçiyi çaresiz bıraktı. Beldenin en önemli gelir kaynaklarından biri olan karpuz üretiminin yapıldığı bostanlara zarar veren ayılar, yıllık 700- 800 ton civarında olan karpuz üretiminin yarısını yok ediyor. 2 dönüm karpuz tarlasına saldıran ayıların yaklaşık 300 kilo karpuzunu parçaladığını belirten Dursun Ağdaş, "Bırakın mahsulden para kazanmayı, misafirlerimize dahi ikram edecek karpuzumuz kalmadı" diye konuştu.
Ayıların olağan saldırısı karşısında tamamen savunmasız kaldıklarını belirten Dursun Ağdaş, ciddi sıkıntılar yaşadıklarını anlatarak, "Karpuz yetiştiriyoruz ama evde yemek için gidip manavdan alıyoruz. Ayılar bir tane bile bırakmıyor. Yetkililer ya bizim zararımızı ödesin, ya da gelip ayılara önlem alsınlar. Geçtiğimiz yıllarda beldemizde bir ayı öldürüldü. Başkanın başına gelmedik kalmadı. O yüzden biz de ayılara karşı elimiz kolumuz bağlı bir şey yapamıyoruz. Ayıların bu saldırısını bilen sigorta şirketleri de tarlalara sigorta yapmıyor. İki arada bir derede kaldık" dedi.

AYILAR İLE MÜCADELE EDERKEN MAHKEMELİK OLDULAR

2006 yılının Ağustos ayında Uluköy beldesinde mahsule zarar veren domuzlar için Belde Belediye Başkanı Salih Kara'nın da aralarında bulunduğu bir grup belde sakini sürek avı düzenledi.

Beldeye bir kilometre uzaklıktaki Bük mevkiinde grubun karşısına bir ayı çıktı. Aynı zamanda gönüllü köy korucusu olan Başkan Salih Kara Kaleşnikof ile 10 el ateş ederek ayıyı öldürdü. Başkan Kara, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'na muhalefetten 5 ayrı suçtan bin 410 YTL idari para cezasına çarptırıldı.

Ayrıca Başkan Kara, Valilik izniyle yargılandı ve hakkında Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davadan beraat etti. Beldede bir ayı vurulduğu gerekçesiyle toplamda 14 ayrı mahkeme görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*