Ayin soförü kazalarin nedenini açikladi

  • Giriş : 10.11.2005 / 00:00:00

ÇANAKKALE - Temsa tarafindan ayin kaptan soförü seçilen Çanakkale Truva Turizm soförlerinden Süleyman Olgun, bayramlarda yasanan ölümlü trafik kazalarinin sebebini gevsek araç kullanmaya bagladi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bayram sevinciyle araçlarina gerekli bakimi yaptirmadan yola çikan sürücülerin kazaya davetiye çikardigini belirten 20 yillik otobüs soförü Olgun, bayramlarda en çok otobüslerin kaza yapmasinin da yedeksiz ve yorgun olarak yola çikmaktan kaynaklandigini, halbuki 2 serviste bir soförün degismesinin sart oldugunu kaydetti.

Daha fazla servis yapmak için dinlenmeden bir yolcuyu birakip digerini alan soförlerin, ne kadar tecrübeli olursa olsun kaza yapma riskinin çok yüksek oldugunu belirten Olgun, otobüs kaza yaptigi takdirde bütün hatanin soförde arandigini ifade etti.

Olgun, sollamaya geçen bir otobüsü gören sürücülerin hiz kesmeden yoluna devam ettigini, halbuki birazcik sayginin birçok ölümlü kazaya engel olacagini söyledi.

Avrupa'daki soförlere nazaran Türk soförlerin kolay ehliyet almasindan kaynaklanan çok gevsek araç kullanma hatalari oldugunu ifade eden Süleyman Olgun, "Altlarindaki araçlara çok güvenen bazi sürücüler, direksiyonda mizik esliginde darbuka çaliyor. Cep telefonuyla görüsüyor. Ön koltukta oturan esi veya çocuguyla sakalasiyor. Yeni ehliyet almis bir sürücü bile arabasina güvenip uzun yola çikiyor. Uzun yol soförlügü, tamamen tecrübe isteyen bir is. Ben uzun yol soförü olmadan önce dört yil muavinlik yaptim, 5 yil küçük araç kullandim, sonrasinda agir vasita ehliyeti aldim." dedi.

Bu arada karayolu yolcu tasimaciliginin ve sehirlerarasi otobüs soförlerinin kamuoyunda hakettigi ilgiyi görmesi amaciyla düzenlenen Temsa agustos ayi kaptan soförü yarismasinda Çanakkale Truva Turizm kaptan soförü Süleyman Olgun'un meslektaslari Olgun'un seçilmesine çok sevindiklerini belirtti.

Ayin kaptan soförü, otobüs isletmelerinin önerdigi adaylar arasindan Temsa jürisi tarafindan seçildikten sonra firmasiyla birlikte kamuoyuna tanitiliyor ve degerli armaganlarla ödüllendiriliyor.

Karayolu ulasimi alaninda Türkiye'nin önde gelen profösyonelleri, sektör temsilcileri ve bilimadamlarindan olusan jüri, adaylari trafik kurallarina uyma, yolcu memnuniyeti ve tecrübe gibi kriterlerle degerlendiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious