Ayınızı alın başımdan

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

Ayıları Vali’ye şikayet eden vatandaş devlete kızdı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Artvin merkeze bağlı Yanıklı köyünde oturan Mikail Yılmaz (56) son günlerde ayıların kendisine ait 5 arı kovanına ve meyve ağaçlarına zarar vermesi üzerine zararının karşılanması amacıyla Artvin Vali’liğine ’Devlet ayısına sahip çıksın’ şeklinde bir dilekçe verdi

Yasa gereği ayılara bir şey yapamadıklarını söylen Mikail Yılmaz, "Ayıların arkasında devlet var ve ayılara bir şey yapamıyoruz. Ayı geliyor evimizin önündeki arı kovanını parçalıyor, bostanımıza zarar veriyor, meyve ağaçlarımıza zarar veriyor biz bir şey yapamıyoruz. Devletten ya ayılarına sahip çıkmasını ya da zararlarımızın karşılanması noktasında yardım istiyoruz" dedi.

Yılmaz Artvin Valiliği’ne verdiği dilekçede "Bu ayılar evimizin balkonuna kadar çıkmatadır. Koruma altında olmaları nedeniyle bu ayılara bir şey yapamıyoruz. Ayıların korunması Milli Parklar ve yaban hayatı açısında önemli olabilir. Ancak bizlerin de hayatta kalabilmemiz için ürünlerimizi zararsız ve ziyansız almamız gerekir. Mağduriyetimin giderilmesi için uğramış olduğum zararın karşılanması va daha fazla zarar görmememiz için ilgili birimlere gerekli önlemlerin alınması husunda gereğini arz ederim" denildi.

Son yıllarda ayı popülasyonunun artığını söyleyen Vali Yardımcısı Necmi Akman, vatandaşın mağdur olduğunu ve yasalar gereği bir şey yapamadığını ifade ederek "Biz bu durumu Çevre Bakanlığı’na bildirdik ve bakanlığın bu konuya el atmasını bekliyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious