Ayıp oluyor paşam

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

Kenan Evren’in sözlerinin yarattığı tartışma büyüyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in Türkiye’nin eyalet sistemine geçebileceğine dair sözlerinin yarattığı tartışma büyüyor. Evren’e “Sen sus, sadece resim yap” diyen de var, “ABD istedi o konuştu” diyen de...

İŞTE TEPKİLER

Mustafa Başoğlu (Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkanı): Yalnızlığın ve unutulmuşluğun verdiği can sıkıntısı içinde ’ben de varım, sesimi duyun’ anlayışı içinde devletine zarar verecek ve kendi uygulamalarıyla ters düşecek açıklamalar yapıyor. Yaşı ne olursa olsun Sayın Evren’e tavsiyem bir an önce evlenmesi ve yalnızlıktan kurtulmasıdır.

Mehmet Ağar (DYP Genel Başkanı): Eyalet meselesi geçmişte ekonomik bölge valilikleri şeklinde gündeme gelmiş bir meseleydi. Ben üniter devletten yanayım. Ama bunları da tartışma alanlarında tartışır herkes. Buna bir şey diyemem.

Ali Topuz (CHP Grup Başkanvekili): Kenan Evren, esas itibariyle ABD adına çalışmış bir yönetici kimliği kazandı. Bugün de ABD’nin isteklerini doğrultusunda değerlendirme yapıyor. Bugün de ABD ne istiyorsa, onu söylüyor, onu savunuyor. Kenan Evren’in gerçek kişiliği, bu son açıklamalarıyla öne çıkmıştır.

Ayhan Zeynep Tekin Börü (AK Parti Milletvekili): Ben bir asker kızı olarak diyorum ki, paşam iyi ki görevdeyken bunları söylemedi. Bu sözlerine ünlem işareti koyuyoruz. Askerin potin sesleri ve kokusu bize güven veriyor. Dinlenmek paşamızı nasıl bir ruh haline soktu ki anlamıyorum. Bizim eyaletlere ayrılmamız mümkün değil.

Ömer Abuşoğlu (Anavatan Partisi Grup Başkanvekili): Ona benzer laflar 1980 sonrası da gündeme gelmişti. O dönem bölge sayısı 13’tü. Yankı buldu o dönem. Evren, benzer fikirler yine ortaya attı. Bunun da tartışılması lazım. Türkiye’nin tartışabileceği her türlü fikre açık olabilmesi lazım.

Sinan Aygün (Ankara Ticaret Odası Başkanı): Kenan Evren yaşlandı, artık ne dediğini bilmiyor. Bunları 12 Eylül döneminde söylese Zincirbozan’a gönderilirdi. Hukuk birimimiz Evren’in sözlerini inceliyor, gerekirse hakkında dava açacağız. Evren’in yaşı, cesaretin değil başka şeylerin göstergesidir. O da doktorların uzmanlık alanına girer. Evren resmi bitirdi, şimdi harita çiziyor. Ben ona nü resim yapmaya devam etmesini tavsiye ederim. Kendisine 30 tuval ve 50 fırça gönderiyorum. Konuşmayı bıraksın, resim yapsın.

Murat Şefkatli (MHP Genel Başkan Yardımcısı): "Neden böyle bir açıklamaya gerek duydu, bir anlam veremedik. Bizce Sayın Evren nü resimlerini yapmaya devam etsin. Ciddiye almıyoruz, yaşlılığına veriyoruz.

TÜRK VE KÜRT BİR HAMUR

Evren önceki gün bir gazetede yayınlanan röportajında şunları söylemişti: "DTP, Meclis’e girmeli. Bu ortamı yumuşatır. Meclis’e komünist olan da, sağcı olan da, İslamcı olan da giriyor. Bu da gelsin girsin. Meclis’e gidemeyecekse neden parti kuruluyor. Diyorlar ki ’Kürtler bağımsızlığını ilan eder. Edemez! Aynı haklar tanınırsa niye ayrılmaya kalksınlar? Kürtlere kardeş muamelesi yapmalıyız. Kaç senesi var bilmiyorum ama Türkiye ileride eyalet sistemine geçebilir. Biz isteğimiz kadar ’hayır’ diyelim Kuzey Irak’ta bir Kürt devleti kuruldu. Kerkük’te haklarımız var onları savunmalıyız ama gidip de işgal etmemize karşıyım. Türkiye Kerkük’e girerse bütün dünyayı karşısına alır. Türk ve Kürtler tek bir hamurdur. Bizde ayrı gayrı yok. Askerler arasında Kürtler orgeneralliğe kadar çıkmış, general olmuştur. Hatta Genelkurmay Başkanı olan Cemal Gürsel için de Kürt derlerdi. Belki yanlıştır bilmiyorum. Ama bizim böyle bir ayrımımız yoktu."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious