AYM beldeleri köye dönüştürmeyecektir

AYM beldeleri köye dönüştürmeyecektir.14293
  • Giriş : 30.10.2008 / 12:16:00

Tokat'ın Kınık Beldesinin Belediye Başkanı Mustafa Gürsoy, ''Anayasa Mahkemesinin belediyelerimizin kaldırılarak köye dönüştürülmesine izin vermeyeceğine inanıyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tokat'ın Almus ilçesine bağlı Kınık Beldesinin Belediye Başkanı Mustafa Gürsoy, ''Anayasa Mahkemesinin belediyelerimizin kaldırılarak köye dönüştürülmesine izin vermeyeceğine inanıyoruz'' dedi.

5747 sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun kapsamında, tüzel kişilikleri kalkacak 1147 belde belediye başkanlarından bazıları, kanunun Anayasa Mahkemesi'nde bugün görüşülecek olması dolayısıyla Ankara'da bir araya geldi.

Belediye Konukevi'nde toplanan belde belediye başkanları, Belediyeler Birliğine yürüyerek burada ortak basın açıklaması yaptılar.

Kınık Belediye Başkanı Gürsoy, belediye başkanları adına yaptığı açıklamada, turistik beldelerin yaz ve kış mevsimlerinde on binlerce insanı ağırladığını, kırsal bölgelerdeki beldelerin ise merkezlerden onlarca kilometre uzakta olan yöre insanına hizmet verdiğini söyledi.

''Belde belediyeleri hem hizmetin odakları hem de yerel demokrasinin merkezleridir'' diye Gürsoy, ''Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve demokrasinin temele yayılması söylemiyle iktidara gelen Hükümetin, bunun aksine merkezi yönetimi güçlendiren bir tutuma girdiğini'' savundu.

Kanunun yürürlüğünün durdurulması ve iptali istemiyle, CHP tarafından Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunulduğunu anımsatan Gürsoy, şöyle konuştu:

''Yüce mahkemenin, Hükümetin çıkardığı 5747 sayılı Kanunu iptal ederek hukuksuzluğa geçit vermeyeceğine inanıyoruz. Anayasa Mahkemesinin, belediyelerimizin kaldırılarak köye dönüştürülmesine izin vermeyeceğine inanıyoruz. Modern ve çağdaş yaşam hakkımızın korunması, belediye kurulması ve kaldırılması konusunda halkın düşüncesine başvurulması ve referandum yapılması gibi demokratik hakkın kullanılmasının sağlanması için belediyelerimiz korunacaktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*