AYM'den flaş FETÖ kararı

AYM'den flaş FETÖ kararı.19157
  • Giriş : 20.06.2017 / 14:03:00

Anayasa Mahkemesi, FETÖ ile ilgili çarpıcı bir karara imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anayasa Mahkemesi, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması üyelerinin yargılandığı TÜRKSAT davası için kararını verdi. AYM, TÜRKSAT davasının sivil sanıklarından Aydın Yavuz'un başvurusunu reddetti.

Aydın Yavuz'un, "kişi güvenliği ve hürriyet hakkının ihlal edildiği" gerekçesiyle yaptığı bireysel başvuru, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nca reddedildi. Bu karar AYM'nin FETÖ ile ilgili olarak verdiği ilk kararı olma üzelleğini taşıyor.

GENEL KURULDA GÖRÜŞÜLDÜ

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince görülen TÜRKSAT baskını davasında  ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle tutuklu yargılanan mühendis Aydın Yavuz,  "darbe teşebbüsüyle bağlantılı olarak yürütülen soruşturmada uygulanan tutuklama  tedbirinin hukuki olmaması, tutukluluğun makul süreyi aşması, soruşturma  dosyasına erişimin kısıtlanması ve tutukluluk incelemelerinin duruşmasız olarak  yapılması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğini" öne  sürerek, Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.  Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü, başvuruyu, niteliği itibarıyla Genel  Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görüldüğünden Anayasa Mahkemesi Genel  Kuruluna sevk etmişti. Bu karar gereğince toplanan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, bireysel  başvuruyu görüştü.  Genel Kurul, Aydın Yavuz'un, "kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının  ihlal edildiği" gerekçesiyle yaptığı başvuruyu reddetti. Mahkeme, gerekçeli kararını daha sonra açıklayacak.

  YOLDA YAKALANMIŞTI

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Gölbaşı'ndaki TÜRKSAT yerleşkesine  giderek yayınları kesmeye çalıştığı iddia edilen 5'i sivil, 16 sanığın  yargılanmasına, Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediliyor. Davanın sivil sanıklarından eski TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi  Kurumsal Gelişim Başkan Yardımcısı Aydın Yavuz, Keskin F Tipi Ceza İnfaz  Kurumunda tutuklu bulunuyor.  Darbe girişimi gecesi Ankara'ya gelerek, buluştuğu diğer mühendislerle  TÜRKSAT yayınlarını kesmek üzere Gölbaşı'na giden ancak yolda yakalanan Yavuz'un,  FETÖ'nün haberleşme uygulaması ByLock'u kullandığı da tespit edilmişti.   Sanık Aydın Yavuz, mahkemedeki savunmasında ise "Akıllı ev yazılımı  için Ankara'ya gittik. Darbe girişiminin ardından bir konvoyla Konya yoluna  çıktık, karanlık olunca da geri döndük. TÜRKSAT kavşağında gözaltına alındık."  diyerek hakkındaki suçlamaları reddetmişti.

TRT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*