AYM'den DTP'ye suç duyurusu

AYM'den DTP'ye suç duyurusu.12588
  • Giriş : 01.06.2009 / 23:25:00

DTP'nin 2006 ve Yurt Partisinin 2005-2006 yılları kesin hesapları hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasıoy birliğiyle kararlaştırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa Mahkemesinin, Bağımsız Cumhuriyet Partisi (BCP), Demokratik Toplum Partisi (DTP), Yurt Partisi, Katılımcı Demokrasi Partisi, Sevgi ve Dayanışma Partisi, Ayyıldız Partisi, Sosyalist İşçi Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi ile Milli Egemenlik Partisinin bazı yıllara ait mali denetimlerine ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yüksek Mahkeme, parti kesin hesaplarını yasal süresinde mahkemeye vermeyen DTP ve Yurt Partisi ile hesap defterlerini ilçe seçim kurulu yerine notere tasdik ettiren BCP sorumluları hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Mahkeme, yaptığı incelemede, Katılımcı Demokrasi Partisi, Sevgi ve Dayanışma Partisi, Ayyıldız Partisi ve Türkiye Sosyalist İşçi Partisinin 2007 yılı kesin hesaplarının, Özgürlük ve Dayanışma Partisinin 1998 yılı hesabının ve Milli Egemenlik Partisinin de 2006 yılı hesabının, 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'na uygun olduğuna oy birliğiyle karar verdi.

DTP'nin 2006 ve Yurt Partisinin 2005-2006 yılları kesin hesaplarının da 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'na uygunluğuna hükmeden Anayasa Mahkemesi, bu partilerin 2006 yılı hesaplarını yasal süresi içinde Anayasa Mahkemesi Başkanlığına sunmayan sorumluları hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasını oy birliğiyle kararlaştırdı.

Yüksek Mahkeme, BCP'nin 2006 yılı hesaplarına ilişkin yaptığı incelemede de partinin hesaplarını, oy birliğiyle 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'na uygun buldu. Mahkeme, parti hesap defterlerini ilçe seçim kurulu yerine notere tasdik ettiren parti yöneticileri hakkında da oy çokluğuyla suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*