AYM'nin kararı TMSF'yi tahsilattan etti

AYM'nin kararı TMSF'yi tahsilattan etti.11488
  • Giriş : 16.01.2009 / 10:21:00

Anayasa Mahkemesi'nin TMSF'nin alacaklarını 'vergi borcu' kapsamından çıkarması fona borcu olan işadamlarına uygulanan yurtdışı yasağının da kalkmasını sağladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu durum 200'ün üzerinde işadamından 900 milyon dolar alacağı bulunan tasfiye halindeki Emlak Bankası'nı zor durumda bıraktı. Bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, yurtdışı çıkış yasağı ile patronları anlaşma yapmaya zorladıklarını ancak yasağın iptal edilmesiyle bankaya borç ödemeye gelenlerin sayısının hızla azaldığını söyledi. Söz konusu yasağın yaptırım açısından önemli olduğunu belirten Sayın, "İşadamları borç ödeme yerine yurtdışında tatile çıkıp yatlarıyla orkinos avlıyor. Zırhlı araçlarıyla dolaşmalarına rağmen 5 milyon dolarlık borçlarını bile ödemeye yanaşmıyorlar." dedi. Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından son iki aydır tahsilatın durma noktasına geldiği bilgisini veren Sayın, protokol yapanların dahi borç ödemeye yanaşmadığını bildirdi. Yasak konulan işadamlarının geçmişte en azından tanışmak için geldiğini söyleyen Sayın, "Görüşemediğimiz, konuşamadığımız borçlular lütfedip geliyordu. Protokol yapıyorduk. Belirli bir parayı da tahsil ediyorduk. Yasağı geçici olarak kaldırıyorduk. Ama şimdi elimizde hiçbir müeyyide kalmadı." diye konuştu.

Sayın'ın verdiği bilgiye göre, borçluların birçoğu anonim şirket kurduğu ve teminatlı malı olmadığı için borcunu ödemeye yanaşmıyor. Bu kişilerin başkası adına şirket kurarak veya diğer firmalarıyla iş yaptığı bilinmesine rağmen hukuken hiçbir şey yapılamıyor. Yurtdışı yasağı konulanların fona toplam ana borcu 1 milyar doları buluyordu. Bu paranın 1 milyar TL'lik kısmı tahsil edildi. Ziraat Bankası ve Halk Bankası'ndan gelen takip bilgileri de eklendiğinde fonun mevcut alacağının 900 milyon doların üzerinde olduğu belirtiliyor.

Mahkemenin kararı patronu sevindirdi

Anayasa Mahkemesi'nin TMSF alacaklarına ilişkin yurtdışı çıkış yasağını kaldırmasına yönelik kararı 13 Kasım 2008'de Resmi Gazete'de yayımlandı. Mahkeme, fonun alacaklarının, kamu alacağı haline getirilse bile ''vergi borcu'' niteliği kazanmayacağını ve ''vatandaşlık ödevi'' içinde değerlendirilemeyeceğini belirterek, bu borçların yurtdışına çıkış özgürlüğü önünde bir engel olamayacağına hükmetti. Kararda TMSF'nin alacağı olan ve özel hukuk hükümlerine dayanarak ortaya çıkan borçlar, belirli bir hukuksal süreçten sonra 'Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun' kapsamına girerek kamu alacağı haline getirilseler bile 'vergi borcu' niteliği kazanmadıklarına işaret edildi.

Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*