Aynur, Frankfurt'ta korser verecek

Aynur, Frankfurt'ta korser verecek.11785
  • Giriş : 14.10.2008 / 11:14:00

Uluslararası üne sahip ses sanatçısı Aynur, 17 Ekim Cuma akşamı Frankfurt Mousonturm´da, Avrupai tınılarla sentezlediği Türkçe-Kürtçe halk müziği parçalarını seslendiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye´nin 2008 Frankfurt Kitap Fuarı´na onur konuğu olarak katılımı kapsamında gerçekleştirilecek konserde sanatçı, Kürtçe ve Türkçe şarkılarıyla Frankfurt'a farklı bir ses getirecek.

2008 Frankfurt Kitap Fuarı'na bu yıl onur konuğu olarak katılan Türkiye, kültürel yaşamını tüm boyutları ve renkleriyle Almanya´ya taşıyor. “Bütün renkleriyle Türkiye” sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikler, ülkenin kültürel zenginliğini uluslararası kamuoyunun dikkatine sunmayı ve özellikle uluslararası alanda hak ettiği ilgiyi göremeyen Türk edebiyatını dış dünyaya açmayı hedefliyor. 2008 Frankfurt Kitap Fuarı Onur Konuğu Türkiye Ulusal Yürütme Komitesi tarafından organize edilen ve tüm Almanya'yı kapsayan etkinlikler yalnızca edebi alanla sınırlı değil. Sergiler, tiyatro gösteri, paneller, dans gösterilerinin yanı sıra konserler de kapsamlı onur konuğu çerçeve programı içerisinde yer alıyor.

Program kapsamında Almanya´da düzenlenen konserlerden biri de, Anadolu'daki Türk ve Kürt folklörünü Avrupai tınılarla bütünleştiren ses sanatçısı Aynur tarafından 17 Ekim akşamı Frankfurt Mousonturm'da veriliyor.

Kürtçe müziğinin ilk yorumcularından Aynur, 2002´de ilk albümü “Seyir”in ardından 2004 yılında çıkardığı “Keçe Kurdan'' adlı albümü ile dinleyicilerini derinden etkileyebileceğini kanıtladı ve ününü Türkiye sınırlarının dışına taşırmayı başardı. Alman kamuoyunun ilk kez yönetmenliğini Fatih Akın´ın yaptığı “Crossing the Bridge” (Köprüyü Geçmek) belgeselinde tanıdığı sanatçı, son olarak 2005 yılında “Nûpel” (Yeni Sayfa) adlı albümünü çıkardı ve pek çok filmin müziklerini hazırladı.

Yer: Mousonturm
Tarih: 17 Ekim 2008
Saat: 21:00

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*