Ayrılık hiç bu kadar güzel olmamıştı

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın Cannes Film Festivali'nden Fipresci ödülüyle dönen Altın Portakallı filmi ”İklimler”, ABD'de seyirciyle buluştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İKLİMLER”E ABD BASININDAN ÖVGÜ

"Ülkenin belli başlı bütün önemli yayın organları filme geniş yer ayırmaya başladı. İşte Amerikan basınından bazı alıntılar:


-Village Voice-New York: “Antonioni geleneğinde müthiş bir film olan İklimler, Nuri Bilge Ceylan'ın dünyanın en başarılı yönetmenlerinden biri olduğunu doğruluyor. Film, kendi enkazından yükselen insan karmaşasının kara bulutlarını ve bir ilişkinin çöküşünü daha önce hiç işlenmemiş bir tarzda ele alıyor...”

-New York Times: “Film, sözlerden çok görüntüleri kullanarak varoluşçu yalnızlığın unutulması zor bir portresini resmediyor. Nuri Bilge Ceylan, ayrıca iyi bir aktör...”

-Film Journey: “Ceylan ve eşi başrollerde oynuyorlar. Şaşırtıcı bir şekilde, ikisinin performansları da hassas nüansların ve abartısız belirsizliklerin harika bir şekilde ince işlenmiş örneklerini veriyor. Filmi asıl etkileyici kılan ise çiftin çözülmesini son derece özgün bir şekilde işlemesi...”

-Indiewire: “Muhteşem ve kusursuz bir şekilde inşa edilmiş İklimler, insanı farkına varmadan afallatıyor. Benim için yılın en iyi filmi...”

-Film Reference: “(İklimler), unutulması mümkün olmayan enfes bir anlatımla, insan kalbinin gelip geçici mevsimleri üzerine tutumlu, hüzünlü ve acı verici derecede samimi bir meditasyonun haritasını çıkarıyor."

-Filmbrain: “(İklimler), sürpriz bir şekilde beni kavradı ve gerçekten çok etkiledi. Bütün zamanların en iyi ayrılış filmlerinden biri...”

-Reel Talk: “(İklimler), tükenen bir aşkın karmaşık duygularının ele alınışı açısından doğrucu ve son derece etkileyici bir anlatıma sahip...”

-New York Sun: “Ayrılma, hiç bu kadar güzel olmamıştı...”

-San Francisco Guardian: “Bugüne kadar gördüğüm video ile çekilmiş en güzel film. Ceylan'ın objektifiyle çekilmiş bir güneşli sahne sizi soğuk bir sinema salonunda terletebilir, ya da lapa lapa yağan kar size volkanik külleri çağrıştırabilir...”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious