Aysal'dan çarpıcı açıklamalar

Aysal'dan çarpıcı açıklamalar.9840
  • Giriş : 07.01.2008 / 22:41:00

Ünal Aysal'dan genel kurul öncesi çarpıcı açıklamalar geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Galatasaray'da genel kurulun yapılmasına 2 ay kadar kısa bir süre kala Ünal Aysal, kulübün geleceği ve kimin aday olacağı konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sayın Aysal, ilk sorum tabii ki Sayın Özhan Canaydın’la ilgili olacak.

Başkanlık seçimleriyle ilgili kendisiyle bir görüşme yaptınız mı?

Canaydın benim 50 yıllık arkadaşım. Liseden kardeşim. Fırsat buldukça birbirimizi arayıp konuşuyoruz. Aralık ayı başında yurt dışına gitmemden önce bir araya gelip konuştuk.

Mart 2008 seçimleriyle ilgili bir görüşme mi oldu bu?

Diğer konular arasında bu da gündeme geldi ve fikrimi sordu. Özellikle Galatasaray için neler yapılmalı gibi çok genel bir çerçeve içinde. Ben bunu başkanın yakın dostlarının nabzını yoklama alışkanlığı içinde bir nezaket davranışı olarak algıladım. Bunun içinde bir teklif veya talep vurgusu hissetmedim.

Yeni dönemde yönetime girmenizi istedi mi?

Canaydın eksik olmasın bunu son altı senedir her seçim döneminde bana açık bir davet olarak sunmuştur. Ancak 2008 Mart seçimi için henüz kendisinin dahi aynı göreve talip olup olmadığı konusunda bir netlik yok iken herhalde bana böyle bir teklifi getirmesinin zor olduğunu sizler de takdir edersiniz.

Peki böyle bir teklif gelirse kabul eder misiniz?

Bütün Galatasaraylılar gibi ben de, beni yetiştiren bu kuruma karşı her zaman kendimi borçlu hissetmişimdir. Ancak başkalarının da yapabileceği bir göreve talip olmam. Görevin bir özelliği var ise ve bunu yüklenecek vaktim, imkanım, yetkilerim var ise görevden de, eğer şartların ciddiyetine inanıyorsam hiçbir zaman kaçmam. Ayrıca Galatasaray’a hizmet etmek için muhakkak yönetim kurulu içinde yer almak gerekmeyebilir. Dışarıdan da faydalı olmak bazen mümkün. Niyet var ise hizmete giden yollar açık. Önemli olan Galatasaray’ın gerçek sorunlarının tespitidir.

Sizce bugün Galatasaray’ın en önemli gereksinmesi nedir?

İlk bakışta, herkes sizin bu sorunuza “para” diye cevap verecektir. Bence ne kadar nakit yaratsanız da “kurumsallaşmayı” yapamadıysanız aynı sorunları kronik olarak yaşarsınız. Bir organizasyon altında bazı şirketleri toparlayıp, görev dağılımını yapıp neticede her yetkiyi “dernek başkanına” bağlarsanız, bunun ismi kurumsallaşma olmaz. Gündelik sorunları telaş içinde çözme gayreti içinde önemli işleri yapamaz olursunuz. Kendi özel iş yerlerinde bunun kavgasını verip tecrübesini yaşamamış yöneticilerin, bunun Galatasaray için ne kadar önemli bir gereksinme olduğunu hem anlaması zordur, hem de bu işe girişmeleri orta ve uzun vadede ters sonuçlar verebilir.

Kurumsallaşma maddi sorunların çözümü için şartı mı?

Kurumsallaşma sistemi, sistem istikrarı, istikrar da güveni getirir. Güven olmayan yere para girmez iş hayatında. Bugün ortaya yüz milyon koysanız, bu para yanlış kararlar ile bir kara delikten akar gider.

Siz bu görüşmenizde başkana bunu mu önerdiniz?

Ben bunu yalnız dostum Canaydın’a değil, son 6 yıldır bütün Galatasaraylı idareci kardeşlerime öneriyorum. Onlar da bu işe önem verdikleri oranda ellerinden geleni yapmaya herhalde çalışıyorlar. Ancak öncelik hiçbir zaman “kurumsallaşma” olmadı izlenimindeyim.

Özhan Canaydın tekrar başkan olursa kulüp ileri gider mi?

Diğer namzetlerin kimler olacağını bilmiyorum ancak Özhan Bey’in günahıyla sevabıyla geçirdiği ve kazandığı çok önemli 6 yıllık bir tecrübe var. Ve ben bunun diğer adaylara ağır basacağına inanıyorum. Bugün seçim olsa diğer adayların kim olacağını bilmiyorum ama seçmenlerden bir tanesi olarak Canaydın’ın aday olacağını da bilmeden söylüyorum, kendisini şanslı görüyorum.

Yönetime 3 aday önerdiğiniz yazıldı?

Hiçbir aday önermedim. Galatasaray’da benim adamım diye bir şey yok. Bütün Galatasaraylılar benim adamım. Ben de bütün Galatasaraylılar’ın adamıyım.

FANATİK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious