Aysel Tuğluk yeniden yargılanıyor

  • Giriş : 04.12.2008 / 16:53:00

Milletvekili olması nedeniyle yargılaması durdurulan Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk hakkındaki dava, Yargıtay 9. Ceza Dairesinin bozma kararının ardından yeniden görülmeye başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık Tuğluk katılmadı. Duruşmada, avukatları Sabahattin Acar ve Hayrettin Güzel hazır bulundu.

Duruşmada ilk olarak Yargıtay 9. Ceza Dairesinin bozma kararı okundu. Yargıtay, bozma kararında, işlenen suçun terör suçu olması nedeniyle sanığın dosyasının yeniden ele alınması gerektiği belirtildi.

Anayasa'nın 14. maddesine de atıfta bulunulan kararda, yasama dokunulmazlığının sınırlandırıldığı, sanığın 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde milletvekili seçilmiş olsa bile suça konu yargılamanın terör suçu kapsamında kaldığından devam etmesi gerektiği kaydedildi.

Sanık avukatı Acar, Yargıtay kararına katılmadıklarını belirterek, mahkemeden, önceki kararında direnmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Yargıtay kararına uyulmasına oy birliğiyle karar verdi.

-5 YIL HAPİS İSTEMİ-

Cumhuriyet Savcısı, hazırladığı mütalaasını okuduktan sonra mahkemeye sundu. Savcı, mütalaasında, sanık Tuğluk'un DTP Batman İl Başkanlığı Kongresi'nde yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığını belirterek, ''Sanık, konuşmasında terör örgütü PKK'yı, demokratik ve haklı bir mücadelesi varmış gibi lanse etmiştir. Ayrıca örgütün hükümlü elebaşını da bir (halk kahramanı) gibi göstermek cüretiyle terör örgütünün propagandasını yapmıştır'' dedi.

Mütalaada, sanık Tuğluk'un Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2. maddesi uyarınca 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*