Aysun, Marcus'tan esinlenmiş

Aysun, Marcus'tan esinlenmiş.10039
  • Giriş : 04.04.2008 / 10:19:00

Aysun Kayacı, 'Ayaktakımı iktidarı' tabirini Gladyatör filmindeki İmparatoru Marcus Aurelius'tan öğrenmiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tarih öğrencisi Aysun Kayacı, geçen hafta söylediği ‘Ayaktakımı iktidarı’ tabirini Gladyatör filmindeki Roma İmparatoru Marcus Aurelius’tan öğrenmiş
Aysun Kayacı’nın Meclis’e bile taşınan “Benim oyumla dağdaki çobanın oyu eşit olmamalı. AKP de zaten ayaktakımının iktidara getirdiği bir parti” sözlerinde nereden esinlendiği belli oldu. Yeditepe Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi olan Kayacı, defalarca izlediği Gladyatör filminde İmparator Marcus Aurelius’un, halk için kullandığı ‘Ayaktakımı’ tabirini örnek almış. Tarihi filmlere olan merakını her fırsatta dile getiren Kayacı, daha önceki röportajlarında Gladyatör filmini çok beğendiğini ve sık sık izlediğini açıklamıştı.

ROMALILAR DA TARTIŞMIŞ

Roma’da tarih boyunca en fazla tartışılan konulardan biri “Seçimlerde halk mı, yoksa sadece aristokratlar mı oy kullansın?” olmuştu. Aristokratlar ‘Ayaktakımı iktidar olmamalı’ diyerek, halkın oy kullanmasına karşı çıkmış ama sonuçta herkesin oyunun eşit olması demokratik yöntem olarak kabul edilmişti.

ADANALI ÇOBANDAN HAKARET DAVASI

Aysun Kayacı’nın ekrandaki sözleri çobanları da harekete geçirdi. Adana’nın Kozan İlçesi’ne bağlı Kahveli Köyü’nde yaşayan Hasan Ali Bulduklar adlı çoban ünlü manken hakkında, “Anayasanın eşitlik ilkesini yok sayarak, çobanlık mesleğini aşağıladığı ve hakaret ettiği” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Çoban dilekçesinde “Evliyim ve 11 çocuğum var. Geçimimi çobanlıkla sağlamaktayım. Aysun Kayacı, bu sözlerle bizleri aşağılamaktadır” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious